قاطعیت دولت در اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار

قاطعیت دولت در اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار


آرشیو اخبار
حوزه سیاستی : سیاست‌پژوهی
سال نشر : 1401/03/16«محسن زنگنه» سخنگوی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس یازدهم در نشست بررسی تجارت و درس آموخته‌های تصویب قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار که در اندیشکده حکمرانی شریف برگزار شد، با بیان اینکه طراح یک موضوع باید بتواند برای راه گیری ارتباط خوبی با نمایندگان دیگر برقرار کند، خاطرنشان کرد: اگر فن بیان لازم باشد و بتوان محکم از آن دفاع کرد، می‌توان رای بسیاری را برای تصویب به دست آورد.

وی اظهار داشت: قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار تنها مصوبه‌ای بود که هیچ پیشنهادی برای آن رای نیاورد و بدون تغییر به‌صورت کامل مصوب شد.

زنگنه با بیان اینکه در این قانون ضمانت اجرایی در داخل طرح مطرح شده است، تصریح کرد: این قانون به‌تازگی ابلاغ شده و بعد از هر ابلاغی زمانی برای آغاز رسمی اجراب قانون اعلام می‌شود، به همین دلیل تاکنون تخلفی گزارش نشده است اما پس از اجرای کامل هر تخلفی، جرم‌انگاری خواهد شد و باید پیگیری شود.

سخنگوی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید با بیان اینکه به دلیل پیچیده بودن فضای کسب‌وکار، این قانون نیز در اجرا حتماً با ضعف‌هایی مواجه می‌شود، تاکید کرد: تعارض‌هایی وجود دارد که نیاز به رفع آن دیده می‌شود تا اجرای آن به سرانجام مناسب برسد و مهم‌ترین بخش اجرای این قانون، اهتمام دولت است.

وی تاکید کرد: دولت برای اجرای این قانون با قاطعیت ایستادگی کرده است و در صورت ادامه این ایستادگی و فراهم شدن زیرساخت‌ها و هماهنگی دستگاه‌ها قطعاً می‌توانیم به جایگاه مناسب دست‌یابیم.

همچنین در این نشست «مرتضی زمانیان» با بیان اینکه تا موضوعی تبدیل به مسئله اصلی جامعه نشود، موردتوجه قرار نمی‌گیرد، اظهار داشت: زمانی که موضوعی در صدر اخبار قرار گرفت به معنای آغاز تغییر و اصلاح در مسیر است.

وی افزود: اگر تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار به موضوع اصلی تبدیل نمی‌شد، نمی‌توانستیم مصوبه لازم را به قانون تبدیل کنیم، این موضوع به جایگاهی رسید که کمپین‌هایی برای آن تشکیل شد و در حال حاضر نیز عده‌ای پیگیر اجرای آن هستند.

زمانیان تاکید کرد: یکی از راه‌های موضوع‌سازی و تبدیل آن به مسئله روز، ‌توسط اندیشکده‌ها شکل می‌گیرد به این صورت که تمرکز بر آن ایجاد کنند و از طریق ارتباط با آدم‌های مختلف آن را مطرح کنند.

این خبر را دی خبرگزاری ایرنا بخوانید.