خط قرمزهای ساترا برای تنظیم VODها

خط قرمزهای ساترا برای تنظیم VODها


آرشیو اخبار
حوزه سیاستی : سیاست‌پژوهی
سال نشر : 1401/02/25باشگاه سیاست پژوهی باهمکاری پارک فناوری پردیس در یازدهمین نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری اینوتکس اقدام به برگزاری نشست هایی با عنوان فروم حکمرانی در تاریخ 20 و 21 اردیبهشت ماه کرد. در این نشست‌ها تلاش شد با همکاری سیاستگذاران بخش دولتی و فعالین بخش خصوصی، مهم‌ترین مسائل نوآوری و فناوری کشور از زاویه دید حکمرانی مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد.
در یکی از این نشست­ها که با عنوان ارزیابی تنظیم‌گری در رسانه‌های دیجیتال که با حضور مهندس سعید مقیسه رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر و محمدحسن شانه‌ساز مدیرعامل پلتفرم نماوا برگزار شد به اصلی ترین چالش­های موجود بین بخش خصوصی و عمومی در حوزه رسانه­های دیجیتال اشاره شد.

مقیسه به عنوان متولی اصلی تنظیم گری صوت و تصویر در کشور خاطر نشان کرد: اگرچه رسانه‌ها تاکید بسیاری بر روی محدودیت‌های تنظیم‌گری دارند اما وجه حمایتی آن مغفول مانده است. اعمال محدودیت‌ها در برخی موارد برای قابل پخش کردن فیلم‌ها و سریال‌ها لازم است تا خانواده‌ها با خیال راحت از پلتفرم‌ها استفاده کنند. اما اصل بر رویکرد تعاملی است.

شانساز به عنوان نماینده بخش خصوصی خاطر نشان کرد: یکی از مشکلاتی که در حوزه VOD داریم، این است که رگولاتور من رقیب همکار من است. این در حالیست که ساترا باید با همه به یکسان برخورد کند. ساترا بدون اعلام روشن خطوط قرمز، حذفیات بر محصولات اعمال می‌کند. آیا مسئولان می‌خواهند VOD ها  شبکه بیست‌و‌چهارم تلویزیون باشند؟ از کل VOD‌ها فقط فیلیمو و نماوا باقی مانده‌اند که نماوا برای مجموعه آسیاتک نه تنها سودده نیست بله زیان­ده محسوب می­شود.