سفیر آفریقای جنوبی: ماندلا فلسطین را «مهم‌ترین مسأله‌ی اخلاقی» پیش روی بشریّت می‌دانست

سفیر آفریقای جنوبی: ماندلا فلسطین را «مهم‌ترین مسأله‌ی اخلاقی» پیش روی بشریّت می‌دانستمراکز وابسته : بین‌الملل
تاریخ رویداد 7 اسفند 1402
توضیحات


#دیپلماسی_نخبگانی 

سفیر آفریقای جنوبی:
ماندلا فلسطین را «مهم‌ترین مسأله‌ی اخلاقی» پیش روی بشریّت می‌دانست

👤 جناب آقای فرانسیس مولوی
سفیر محترم جمهوری آفریقای جنوبی در ج.ا.ایران

🔻 فلسطینی‌ها تا کنون از وعده‌های «باشکوه و شریف» منشور ملل متّحد و اعلامیّه‌ی جهانی حقوق بشر هیچ سهمی نداشته‌اند.

🔻با توجّه به نفوذ لابی اسرائیل در سراسر جهان، از عواقب شکایتمان نزد دیوان بین‌المللی دادگستری آگاه بودیم امّا هویّتمان به ما اجازه نمی‌داد که ساکت بنشینیم.

🔻 دیوان تنها دادگاهی است که می‌تواند «قرار» (حکم موقّت) صادر کند، اگر می‌خواستیم منتظر طی شدن فرآیند کامل دادرسی شویم احتمالاً کسی در غزّه زنده نمی‌ماند!

🔻 آفریقای جنوبی چند هدف اصلی را در حرکتی که آغاز کرده دنبال می‌کند: اوّل، توقّف نسل‌کشی اسرائیل؛ دوم، پاسخ‌گو کردن این رژیم؛ سوم، گسترش دامنه‌ی گزینه‌های ممکن برای فشار حدّ اکثری بر رژیم تا تحریم و انزوای کامل آن؛ چهارم، مورد توجّه «جدّی» قرار گرفتن مسأله‌ی فلسطین توسّط جامعه‌ی بین‌المللی؛ و پنجم، احیای جنبش جهانی که به خاتمه‌ی آپارتاید در آفریقای جنوبی منجر شد، ولی این بار برای آزادی فلسطین.

🔻 مبارزان در آفریقای جنوبی موّفق شدند حکومت آپارتاید را که دارای منابع مالی گسترده و قوی‌ترین ارتش در آفریقا بود و از سوی قدرت‌های جهانی هم به شدّت حمایت می‌شد شکست دهد. پس چرا نتوانیم رژیم اسرائیل را شکست دهیم؟!

🔻 مهم‌ترین نقطه‌ی اشتراک سیاست خارجی ایران و آفریقای جنوبی در پشتیبانی از تلاش مردمان دیگر برای رسیدن به آزادی و حقّ تعیین سرنوشت است. ما از ایران برای حمایت فوق‌العاده‌اش از مبارزات ضدّ آپارتاید در آفریقای جنوبی تشکّر می‌کنیم.

🔻سازمان‌های مردم‌نهاد و اندیشکده‌‌ها می‌توانند روایت دروغ اندیشکده‌های تحت نفوذ اسرائیل را خنثی کنند و با شکل‌دهی به افکار عمومی، بر سیاست‌های دولت‌های خود اثر بگذارند.