تکه‌های گمشده پازل: تنظیم‌گری سکوی اینترنت در آمریکای لاتین

تکه‌های گمشده پازل: تنظیم‌گری سکوی اینترنت در آمریکای لاتین

اخبار و رويدادها , گزارش


حوزه سیاستی : بین المللمتن خبر

گروه بین‌الملل اندیشکده حکمرانی شریف با همکاری خانه اندیشه ورزان برگزار کرد:
نشست دوم از مجموعه گفتگوهای بین‌المللی حکمرانی در سال جدید میلادی
اندیشکده حکمرانی شریف در آخرین پنج‌شنبه سال 1401، میزبان وبیناری با حضور وکیل و حقوقدان شیلیایی، خوان کارلوس لارا بود. در این نشست که با عنوان "تکه‌های گمشده پازل: تنظیم‌گری سکوی اینترنت در آمریکای لاتین" برگزار شد، لارا ضمن پرداختن به زمینه‌های تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی منطقه آمریکای لاتین، وضعیت نهادی و قوانین فرادستی حقوق بشر مرتبط با حوزه دیجیتال را تشریح کرد.
این دانش‌آموخته دانشگاه برکلی با ذکر مثال‌هایی از کشورهای شیلی، برزیل، کاستاریکا، پرو، آرژانتین، ونزوئلا، نیکاراگوئه، مکزیک و کلمبیا نظامات حقوقی و قانونی ناظر به تنظیم‌گری فضای مجازی در آمریکای لاتین را توضیح داد.
مدیر اجرایی سازمان غیردولتی درچس دیجیتالس انتشار اطلاعات نادرست، نفرت‌پراکنی، دوقطبی‌سازی‌های سیاسی و مداخلات خارجی را از چالش‌های تنظیم‌گری فضای مجازی در آمریکای لاتین برشمرد و افزود: این چالش‌ها در هنگام انتخابات، بحران‌های اقتصادی و نیز بلایای طبیعی بیشتر بروز می‌کنند.
وی در ادامه، بررسی تأثیرات سکوهای اینترنتی بر حقوق تک تک افراد و نیز عموم جامعه را نیازمند بازنگری انتقادی دانست و اظهار امیدواری کرد تا سیاست‌های تازه‌ای بصورت نظام‌مند و در سطح بین‌المللی به این چالش‌ها بپردازد.
لارا در پایان این نشست به پرسش‌های پژوهشگران و دانشجویان ایرانی این حوزه پاسخ داد. شایان ذکر است در وبینار پیشین اندیشکده حکمرانی شریف، حاکمیت فضای مجازی در چین و اروپا مورد مقایسه قرار گرفت.
مجموعه گفتگوهای بین‌المللی حکمرانی بستری برای حضور چهره‌های برجسته بین‌المللی در حوزه‌های مختلف سیاستی و انتقال تجربیات و تبادل نظر در موضوعات گوناگون حکمرانی است. برای آگاهی از نشست‌های آینده، وبسایت و شبکه‌های اجتماعی اندیشکده حکمرانی شریف را دنبال کنید.