استاد چینی در اندیشکده حکمرانی شریف

استاد چینی در اندیشکده حکمرانی شریف

اخبار و رويدادها


حوزه سیاستی : بین الملل
تاریخ رویداد 06 آبان 1402متن خبر

استاد چینی در اندیشکده حکمرانی شریف:
اشتهای رژیم صهیونیستی سیری‌ناپذیر است و آن‌ها هیچ‌گاه به وجود کشور فلسطین تن نداده و نخواهند داد. آمریکا نمی‌خواهد به منطقه بازگردد و بدنبال پایان سریع این جنگ است تا بتواند بر روی چین متمرکز بماند اما حامیان پرنفوذ اسرائیل در داخل واشنگتن مانع می‌شوند. کریدور جدید هند-غرب آسیا و اروپا به سرانجام نمی‌رسد. نه غرب و نه هند توان سرمایه‌گذاری در این زیرساخت را ندارند. هر دو مسیر کریدوری چین از روسیه و آسیای مرکزی حتی بعد از جنگ روسیه-اوکراین نیز برقرار است.

دکتر لیانگ وی، پژوهشگر مرکز مطالعات آفریقا و غرب آسیای آکادمی علوم اجتماعی چین: آمریکایی‌ها سال‌هاست که از فروپاشی اقتصاد چین سخن می‌گویند اما امسال هم اقتصاد چین بهتر از پیش‌بینی‌ها عمل کرده است. 🔻آمریکا بخاطر داشتن برتری نظامی، بدنبال ایجاد انواع دوقطبی در گوشه و کنار دنیاست در حالیکه برتری چین در ایجاد ارتباطات اقتصادی تأمین می‌شود و اساساً مخالف ایجاد دوگانگی است. بایدن و ترامپ، دموکرات و جمهوری‌خواه در اصل مقابله با چین تفاوتی ندارند.

🔻گسترش صنایع سبز آخرین شانس کشورهای منطقه غرب آسیا برای صنعتی‌شدن است.

🔻 تحریم بزرگترین مانع اجرای قرارداد 25 ساله ایران و چین است. سازمان همکاری شانگهای اساساً امنیتی و سیاسی است و تأثیری در تعاملات اقتصادی ایران و چین ندارد.

🔻چین خیلی زود به همراه امارات به افزایش تنش‌ها در غزه واکنش نشان داد. علی‌رغم انتظاراتی که از چین در تحولات اخیر می‌رود، این نقش‌آفرینی خارج از توانایی پکن است و تنها می‌تواند از ابتکارات در قالب سازمان ملل حمایت کند.

🔻چشم‌انداز روابط پکن-دهلی نو در دوران مودی امیدوارکننده نیست. کیفیت کالاها برنده رقابت اقتصادی چین و هند در غرب آسیا را تعیین می‌کند و ما در چین بر روی تولید کالاهای با فناوری بالاتر متمرکز شده‌ایم.