۰۵بهمن۱۳۹۵

توضیحات: جامعه‌شناسی اقتصادی مهاجرت: بررسی ابعاد و پیامدهای اقتصادی-اجتماعی مهاجرت در کشور ایران

از: ۱۴:۰۰ تا: ۱۶:۰۰

مهاجرت و چرخش روزافزون انسان‌ها را می‌توان یکی از مهم‌ترین عوامل و درعین‌حال پیامدهای جهانی‌شدن برشمرد. اما جریان غالب معمولاً از سوی کشورهای مبدأ و مهاجر فرست (کشورهای درحال‌توسعه) به‌سوی کشورهای مقصد و مهاجرپذیر (معمولاً کشورهای توسعه‌یافته) است. چنانچه طبق آمار و اطلاعات سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) بیش از نود درصد مهاجران متخصص و تحصیل‌کرده دنیا در سی کشور عضو این سازمان زندگی می‌کنند. با توجه به اهمیت این مسئله و تبعات متنوع اقتصادی و اجتماعی و حتی سیاسی که موضوع ورود و خروج مهاجران به‌ویژه تحصیل‌کردگان و نیروی انسانی متخصص می‌تواند برای کشورها در پی داشته باشد، تحلیل‌های اقتصادی و اجتماعی مهاجرت همواره در صدر و کانون توجه سیاست‌گذاران، قانون‌گذاران و محققین این حوزه قرار داشته است.

در کشور ما ایران، نگاه و رویکرد به موضوع مهاجرت، متأسفانه غالباً منفی است و آثار و پیامدهای مثبت و ارزش‌آفرین آن در حوزه‌های مختلف کمتر مورداشاره و توجه قرار می‌گیرد. در همین راستا نیز در کشور دو دیدگاه غالب در ارتباط با پدیده مهاجرت به‌ویژه خروج نخبگان و نیروهای متخصص وجود دارد: دیدگاه اول بیشتر متکی بر علل مهاجرت و خروج نیروهای تحصیل‌کرده ایرانی است و می‌کوشد تا نقش و جایگاه هر یک از عوامل مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را شناسایی و بررسی نماید. در مقابل، دیدگاه دوم بیشتر ناظر بر آثار و نتایج منفی اقتصادی و اجتماعی خروج مهاجران و نیروهای نخبه و تأثیرات آن بر کشور است. در این نشست تخصصی سعی بر آن است تا ضمن پرداختن به هر دو رویکرد، تحلیلی جامع و کاربردی از جنبه‌های مهم اقتصادی- اجتماعی و نتایج مثبت و منفی مهاجرت در کشور به سیاست‌گذاران، دست‌اندرکاران، محققین و علاقه‌مندان به این حوزه ارائه شود.

اهم مطالب موردبحث در نشست:

  • روند جهانی مهاجرت و گروه‌های مهاجرتی (اقتصادی، دانشی، پناه‌جویی و..)
  • سهم و جایگاه ایران از کیک جهانی مهاجرت
  • ابعاد اقتصادی-اجتماعی (مثبت و منفی) مهاجرت و تأثیرات آن بر اقتصاد و جامعه ایران
  • عوامل رانشی و کششی مهاجرت و بازگشت ایرانیان

این نشست بیست و پنجمین نشست تخصصی حکمرانی در عمل است که توسط گروه اقتصاد سیاسی اندیشکده و با حضور جناب آقای دکتر بهرام صلواتی، دانش‌آموخته جامعه‌شناسی اقتصادی و مطالعات بازار کار از دانشگاه میلان ایتالیا و محقق پسادکتری پژوهشکده سیاست‌گذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف، برگزار می‌گردد.

نکات درباره نشست:

  • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتماً ثبت‌نام نمایید.
  • جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.