۱۶آبان۱۳۹۵

توضیحات: مروری بر بیش از یک دهه تجربه تدوین سیاست‌های کلان در ایران

از: ۱۵:۰۰ تا: ۱۷:۰۰

به هم پیوستگی روزافزون جوامع، تقریباً تمام ابعاد حیات انسانی را در معرض دامنه تأثیر سیاست‌های نهادهای حاکمیتی در سطوح مختلف قرار داده است به‌طوری‌که امروزه دیگر تصور اداره‌شان از شئون زندگی بشری به‌صورت فردی و مجزا از اتصالات و نظام‌های اجتماعی تقریباً ناممکن است. از تربیت و فرهنگ گرفته تا سیاست و اجتماع، و از صنعت و اقتصاد و انرژی گرفته تا علم و فناوری، همگی عرصه‌هایی است که از حوزه نفوذ سیاست‌های حاکمیتی خارج نیستند، هرچند نوع و مکانیزم مداخله نهادهای سیاست‌گذار به‌صورت مداوم در حال تحول و دگرگونی است.

در کشور ما نیز سال‌هاست سیاست‌گذاری‌های کلان به‌عنوان یکی از شئون حاکمیت و نهادهای حاکمیتی در نظر گرفته می‌شود و تدوین سیاست‌های کلان توسط نهادهای ذی‌ربط مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام می‌شود. اما در این میان ابهامات و آسیب‌هایی وجود دارد که اثرگذاری سیاست‌های تدوین‌شده را با نواقصی روبرو می‌کند. در این جلسه به دنبال بحث و بررسی پیرامون روند سیاست‌گذاری در کشور در سال‌های گذشته و آسیب‌شناسی این روند هستیم. برخی سؤالاتی که در این جلسه به آن پرداخته می‌شود در ذیل آمده‌اند:

  • تاریخچهٔ تدوین سیاست‌های کلان در ایران از چه زمانی آغازشده و با چه مشخصاتی بنانهاده شده است؟ سیر تحولات سیاست‌گذاری در ایران شامل چه دوره‌هایی می‌شود؟ ویژگی‌ها و شرایط هر دوره چگونه بوده است؟
  • مهم‌ترین آسیب‌های مطرح در مورد سیاست‌گذاری سال‌های اخیر کشور شامل چه مواردی می‌شوند؟
  • چه ضمانت‌های اجرایی مستحکمی جهت اجرایی شدن سیاست‌ها در نظر گرفته می‌شود؟ آیا ارزیابی و کنترل مستمر در مورد اجرایی شدن سیاست‌ها در کشور وجود دارد؟
  • سیاست‌های تصویب‌شده در سال‌های اخیر تا چه حد اجرایی و عملیاتی شده‌اند؟ این سیاست‌ها چه ظرفیت‌های جدیدی را در کشور گشوده‌اند؟
  • سازوکار تحلیل سیاست‌های کلان جهت انتخاب بهترین گزینه در ایران چیست؟ چه نهادها و گروه‌هایی در این انتخاب مؤثر هستند؟

نکات درباره نشست:

  • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتماً ثبت‌نام نمایید.
  • جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.