حکمرانی در عمل۱۱: نیمرخ اجتماعی کودتای نافرجام ترکیه

۲۶مرداد۱۳۹۵

توضیحات: نیمرخ اجتماعی کودتای نافرجام ترکیه

از: ۱۷ تا: ۱۹

ترکیه از کشورهای مهم همسایه ایران است که تحولات آن به‌صورت تاریخی موردتوجه جامعه سیاسی و فرهنگی ایران بوده است. در شرایط فعلی نیز کودتای نافرجام ۲۵ تیرماه پدیده سیاسی، امنیتی و نظامی مهم در ترکیه بود که درک ابعاد و ماهیت آن از منظر اجتماعی و همچنین روندهای احتمالی پس از کودتا مهم به نظر می‌رسد.

این کشور دارای لایه‌های هویتی مختلفی است که هرکدام سهم و وزن خود را در کارکردهای اجتماعی و سپهر سیاسی ایفا می‌کنند. اگر تحلیل دقیق از قلمرو این هویت‌های اجتماعی و فرهنگی در ترکیه صورت نگیرد مسلماً در درک ریشه‌ها و روندهای سیاسی با دشواری مواجه می‌شویم.

سعی بر این است تا در این نشست با رویکردی اجتماعی و بررسی وضعیت مراجع اجتماعی در ترکیه فهم بهتری از دلایل شکل‌گیری کودتا و عوامل ناکامی آن به دست آوریم. لایه‌های هویتی ترکیه، نقش جماعت‌های طریقتی در ساختار اجتماعی ترکیه، ظرفیت اجتماعی حزب عدالت و توسعه مبتنی بر سنت‌های اجتماعی و فرهنگی ترکیه برای بسیج عمومی و ... ازجمله مؤلفه‌هایی است که در این نشست موردبررسی قرار خواهد گرفت. سؤالاتی که در این نشست قرار است به آن‌ها پاسخ داده شود به شرح زیر است:

 1. ساختار اجتماعی و هویتی ترکیه از چه مؤلفه‌هایی برخوردار است؟
 2. وضعیت اجتماعی خصوصاً مراجع اجتماعی در آستانه کودتا چگونه بوده است؟
 3. نقش دین خصوصاً تصوف در ساختار اجتماعی ترکیه چیست؟
 4. حزب عدالت و توسعه از منظر اجتماعی دارای چه پایگاهی است؟ آیا در مقابله با کودتا نقشی مهمی ایفا کرده است؟ اگر نقشی داشت از چه ظرفیت‌هایی برای مقابله با کودتا استفاده کرده است؟
 5. نقش و وزن گولن و جماعت ایشان در ساختار اجتماعی چیست؟
 6. وزن و نقش احزاب و گروه‌های سکولار و لائیک ترکیه در ساختار اجتماعی ترکیه چیست؟
 7. آیا نحوه برخورد اردوغان با کودتاچیان در فعال شدن شکاف‌ها و گسل‌هایی اجتماعی ترکیه تأثیر دارد؟
 8. شرایط فعلی ترکیه به لحاظ اجتماعی چه درس‌آموزی‌هایی برای ایران دارد؟

نشست تخصصی بررسی انتخابات با عنوان «نیمرخ اجتماعی کودتای نافرجام ترکیه»، یازدهمین نشست از سری نشست‌های تخصصی با عنوان «حکمرانی در عمل» است که توسط گروه سیاسی اجتماعی «اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری» برگزار می‌شود.

 

 نکات درباره نشست:

 • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتما ثبت‌نام نمایید. فرم دعوت رسمی از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
 • جلسه رأس ساعت مقرر (ساعت ۱۷) آغاز خواهد شد.
 •  حضور خبرنگاران در جلسه به جهت انتشار محتوای جلسه، ممنوع خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.