حکمرانی در عمل ۷: فرصت‌ها و تهدید‌های توافق بانک مرکزی و FATF

۲۶تیر۱۳۹۵

توضیحات: بررسی فرصت‌ها و تهدید‌های توافق بانک مرکزی و FATF با حضور دکتر کیانی‌راد معاون سابق ارزی بانک مرکزی

از: ۱۶:۰۰ تا: ۱۸:۰۰

مسئول برگزاری: گروه اقتصاد سیاسی

 یکی از موضوعات مناقشه برانگیز در هفته‌های اخیر، مذاکرات و توافق احتمالی بانک مرکزی و FATF بوده است. FATF که مخفف عبارت Financial Action Task Force است، به معنای گروه ویژه اقدام مالی می‌باشد. FATF یک‌نهاد بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ به‌منظور مبارزه با پول‌شویی و شفاف‌سازی درزمینهٔ پول‌شویی برای مواد مخدر شکل گرفت؛ اما با گذر زمان تأمین مالی تروریسم نیز در دستور کار این نهاد قرار گرفت. این گروه ابتدا توسط کشورهای گروه ۷، موسوم به G7 تأسیس شد و در ادامه کشورهای دیگری به عضویت این نهاد درآمدند که در حال حاضر ۳۹ کشور به‌عنوان اعضای اصلی این نهاد شناخته می‌شوند. در سال‌های اخیر، سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی در رابطه با مباحث مربوط به حوزه پول‌شویی به گزارش‌های FATF استناد می‌کنند؛ درنتیجه این نهاد از اهمیت بیشتری نسبت به گذشته برخوردار شده است.

مذاکرات و توافق احتمالی اخیر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با این نهاد می‌تواند فرصت‌ها و تهدیدهای گوناگونی را پیش روی ایران قرار دهد که برای رسیدن به این فرصت‌ها و تهدیدها لازم است تا شناختی قابل‌قبول از سازوکار اجرایی و ساختاری FATF به دست آورد. این رویداد، در راستای بررسی ابعاد مختلف این قضیه و راهکارهای ممکن برای غنا بخشی به تعاملات کشور با FATF و ملزومات توافقات محتمل آتی تدارک دیده‌شده است.


سایر نکات درباره نشست:
•  نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و حداکثر مخاطبان آن ۱۲ نفر خواهد بود. لذا جهت حضور در نشست با مراجعه به سایت اندیشکده به آدرس www.gptt.ir ثبت‌نام نمایید.
•  جلسه رأس ساعت مقرر (ساعت ۱۶) آغاز خواهد شد.
  نشست تخصصی بررسی « فرصت‌ها و تهدید‌های توافق بانک مرکزی و FATF »، هفتمین نشست از سری نشست‌های تخصصی با عنوان «حکمرانی در عمل» است که توسط گروه  اقتصاد سیاسی «اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری» برگزار می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.