۱۰شهریور۱۳۹۵

توضیحات: دینامیک جمعیت ایران

از: ۱۵:۰۰ تا: ۱۷:۰۰

مقوله جمعیتی یکی از پایه‌های مهم و جدی اقتدار هر کشوری است، کاهش معنادار آن منجر به کاهش اقتدار و نفوذ کشور می‌شود و افزایش بیش‌ازحد آن مدیریت کشور را با بحران‌های جدی موجه خواهد کرد. به همین دلیل مدل‌سازی جمعیتی ایران و پیش‌بینی روند آن برای سیاست‌گذاری کلان مهم و حیاتی است. در این راستا تیمی متشکل از ریاضیدانان و اساتید علوم اجتماعی با استفاده از ابزارهای کمی محاسباتی و مدل‌سازی پیشرفته در مسائل اجتماعی طی یک پروژه دست به مدل‌سازی دینامیک جمعیتی ایران مبتنی بر مدل‌سازی عامل محور زدند. هدف این طرح تهیه مدل کمی برای تحلیل و شناسایی دینامیک تغییرات جمعیت با توجه به عوامل مؤثر اجتماعی و اقتصادی در سال‌های اخیر و پیش‌بینی روند تغییرات در سال‌های آینده است.

بر اساس این مدل می‌توان سیاست‌های کلی جمعیت ایران را مورد ارزیابی قرار داد و توصیه‌های برای بهبود وضعیت جمعیتی ایران نمود. در این راستا گروه سیاسی اجتماعی اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری از آقای آرمان رضایتی کارشناس ارشد ریاضی و دانشجوی دکترای علوم شناختی برای ارائه یافته‌های این مدل اجتماعی دعوت نموده است.

نشست تخصصی مدل‌سازی جمعیت ایران با عنوان «دینامیک جمعیت ایران»، دوازدهمین نشست از سری نشست‌های تخصصی با عنوان «حکمرانی در عمل» است که توسط گروه سیاسی اجتماعی «اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری» برگزار می‌شود.

 

نکات درباره نشست:

  • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتماً ثبت‌نام نمایید.
  • جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.
  • حضور خبرنگاران در جلسه به‌منظور انتشار محتوای جلسه، با هماهنگی قبلی بلامانع می‌باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.