حکمرانی در عمل ۳۰: چالش‌های نظام جامع رفاهی در ایران؛ با نگاهی به وعده‌های حمایتی نامزدهای انتخابات ۹۶

چرا پس از گذشت بیش از سه دهه از انقلاب اسلامی، رویکرد دولت در قبال تأمین نیازهای حداقلی مردم مشخص نشده است؟

چرا گفتمان عدالت اجتماعی و ضرورت ایجاد نظام رفاهی موردتوجه نخبگان و روشنفکران ایرانی نبوده است؟

در این نشست، دکتر علی‌اصغر سعیدی، جامعه‌شناس، دانشیار و مدیر گروه برنامه‌ریزی اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به چالش‌های اساسی پیش روی نظام رفاهی ایران خواهد پرداخت تا دلایل عدم توفیق کشور در ایجاد یک نظام رفاهی متناسب و کارآمد مشخص گردد.

علاوه بر این، پیش رو بودن انتخابات ریاست جمهوری و فضای انتخاباتی حاکم در کشور و به‌ویژه وعده‌های جذاب نامزدهای انتخابات، که بعضاً به شکل سیاست‌های حمایتی و رفاهی مطرح می‌شوند، مصادیق عینی و واقعی جهت بررسی این سیاست‌های پیشنهادی با وضعیت فعلی و مطلوب نظام رفاهی کشور است که می‌تواند کمک شایانی به فهم و گره‌گشایی از این مسئله خواهد کرد.

در پایان فرصت پرسش و پاسخ و بحث و گفتگوی جمعی، پیرامون مباحث مطرح‌شده، خواهد بود.

این نشست سی‌امین نشست تخصصی حکمرانی در عمل است که توسط گروه مطالعات اقتصادی اندیشکده و با حضور دکتر علی‌اصغر سعیدی، عضو هیئت‌علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، برگزار می‌گردد.

انعکاس حکمرانی درعمل سی‌ام در سابت خبری تحلیلی الف

نکات درباره نشست:

 •  نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتماً ثبت‌نام نمایید.
 •  جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

حکمرانی در عمل ۲۹: رفراندم ترکیه و ضرورت‌های حاکمیتی

همه‌پرسی اخیر قانون اساسی ترکیه درواقع هفتمین دوره همه‌پرسی در تاریخ سیاسی این کشور محسوب می‌شود. ترکیه برای نخستین بار در سال ۱۹۶۱ میلادی نخستین همه‌پرسی خود را در خصوص تأیید قانون اساسی برگزار کرده است، در همه‌پرسی‌های گذشته پنج بار رأی آری از صندوق‌ها بیرون آمده است و یک‌بار هم مردم این کشور در چهارمین دور همه‌پرسی در سال ۱۹۸۸ میلادی به همه‌پرسی رأی نه داده‌اند.

 این همه‌پرسی سومین دور همه‌پرسی قانون اساسی در دوره اقتدار حزب حاکم عدالت و توسعه هم محسوب می‌شود که بیش از ۵۱ درصد مردم به آن رأی مثبت داده‌اند. اهمیت همه‌پرسی اخیر از آن روی مهم می‌باشد که نظام سیاسی ترکیه از پارلمانتاریستی به ریاستی تغییر یافت. مسلماً انتظار می‌رود با اعمال تغییرات در ۱۸ ماده‌قانون اساسی تحول مهمی در نحوه سیاست‌گذاری و حکمرانی در ترکیه دستخوش تحول گردد. با این اوصاف از منظر تحلیل حاکمیتی و ضرورت‌های آن سؤالات زیر مطرح است که:

 • ضرورت‌های حقوقی و سیاسی تغییرات اصول قانون اساسی چه بود؟
 • در ساخت قبلی چه معایب و محاسنی برای حکمرانی وجود داشت؟
 • معایب ساخت جدید حکمرانی در چیست و چه سناریوهایی برای آینده ترکیه قابل‌تصور است؟
 • ضرورت‌های امنیتی چه تأثیری بر تغییر اصول قانون اساسی داشته است؟
 • روندهای اقتدارگرایی و دموکراسی در کدام ساخت حاکمیتی بازتولید می‌گردد.؟
 • ساخت جدید حکمرانی چه تأثیر بر سیاست خارجی ترکیه خواهد داشت؟

این نشست بیست و نهمین نشست تخصصی حکمرانی در عمل است که توسط گروه سیاسی اجتماعی اندیشکده و با حضور جناب آقای سید علی قائم‌مقامی و جناب آقای رحمت‌الله فلاح، کارشناسان مسائل ترکیه، برگزار می‌گردد.

 

نکات درباره نشست:

 •  نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتماً ثبت‌نام نمایید.
 • جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

حکمرانی در عمل ۲۸:‌ نقش قوانین و مقررات در بحران صندوق‌های بازنشستگی

دو هدف اصلی ایجاد سیستم‌های مستمری هموارسازی مصرف و پوشش ریسک عمر طولانی برای مشترکین صندوق و بازماندگان قانونی آن‌ها است. اهداف باز توزیعی و کاهش فقر نیز ازجمله اهداف فرعی این سیستم‌ها هستند. مجموعه قوانین و مقرراتی که در این حوزه وضع و اعمال می‌گردند باید در جهت رسیدن به این اهداف ذاتی سیستم مستمری باشند. این قوانین و مقررات با تأثیرگذاری بر منابع ورودی به صندوق مستمری (دارایی‌های مستمری) از یک‌سو و تعهدات مستمری آن از سوی دیگر بر توازن منابع و مصارف صندوق مستمری تأثیرگذار هستند. بر هم خوردن توازن مذکور دشواری در تأمین مالی تعهدات مستمری و درنتیجه بحران مستمری را در پی دارد. بحران مستمری خود ریشه در عوامل جمعیتی و تا حدی قوانین و مقررات در حوزه مستمری دارد. در بهترین حالت ممکن قوانین و مقررات مستمری باید به‌گونه‌ای تنظیم شوند که احتمال وقوع بحران مستمری را در آینده کاهش دهند. حتی می‌توان از ظرفیت‌های قانون‌گذاری در این حوزه برای کنترل آثار عوامل جمعیتی مؤثر بر وقوع بحران مستمری (افزایش امید به زندگی و کاهش نرخ زادوولد) بهره گرفت.

این ارائه به‌طور مشخص به نقش قوانین و مقررات مستمری در شکل‌گیری بحران مستمری در صندوق‌های بازنشستگی ایران می‌پردازد.

این نشست بیست و هشتمین نشست تخصصی حکمرانی در عمل است که توسط گروه مطالعات اقتصادی اندیشکده و با حضور جناب آقای مجتبی قاسمی، استادیار حقوق و اقتصاد، دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌گردد.

نکات درباره نشست:

 • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتماً ثبت‌نام نمایید.
 • جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

حکمرانی در عمل ۲۷: تجربه نگاری اصلاح قانون نفت

جهت اصلاح نظام حکمرانی صنعت نفت و گاز ایران اصلاحیه قانون نفت در سال ۹۰ به پیشنهاد وزارت نفت در مجلس تصویب شد. این قانون تغییرات اساسی را در نظام تصمیم‌گیری و نظارتی صنعت نفت ایران ایجاد کرد. به‌طور خلاصه کلیه امور حاکمیتی ازجمله سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، هدایت و راهبری و نظارت عالیه بر اقدامات اجرائی در صنعت نفت به وزارت نفت محول شد. از سوی دیگر هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی نیز جهت نظارت بر اعمال حق حاکمیت و مالکیت عمومی بر منابع نفتی نیز تشکیل شد. وظایف این هیئت به‌طور خلاصه عبارت است از: نظارت بر اجرای قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم، بررسی و ارزیابی اجرای سیاست‌های راهبردی و برنامه‌های مصوب وزارت نفت در فرآیند صیانت از منابع نفت و گاز، ارزیابی قراردادهای مهم نفت و گاز در جهت صیانت، تهیه گزارش سالانه و ارائه به مقام رهبری و مجلس شورای اسلامی.

اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری شریف در نظر دارد در جلسه تجربه نگاری اصلاح قانون نفت با حضور آقای محمدی پور، معاون سابق برنامه‌ریزی وزارت نفت، اصلاحات نظام حکمرانی نفت را بررسی نماید. به‌طور خلاصه سؤالات محوری موردنظر این جلسه عبارت‌اند از:

 • آیا هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی از ابزارهای لازم جهت انجام وظایف و اختیارات خود از قبیل دسترسی به اطلاعات، تحلیل نظرات نهادهای غیر ذینفع و مصوبات لازم‌الاجرا برای شرکت ملی نفت و وزارت نفت برخوردار است؟
 • انعقاد قراردادهای نفتی و ارائه پروانه اکتشاف و تولید از مخزن نفتی بر عهده وزارت نفت است، اما چرا در کلیه قراردادهای نفتی ازجمله مصوبه اخیر هیئت دولت در قراردادهای نفتی کارفرما شرکت ملی نفت است؟
 • با توجه به اتفاقات اخیر در جهت تصویب قراردادهای نفتی جدید IPC و ورود نهادهای مختلف حاکمیتی به این موضوع چرا در انتها باز نظر وزارت نفت به نتیجه رسید و عملاً هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی تشکیل نشد؟

این نشست بیست و هفتمین نشست تخصصی حکمرانی در عمل است که توسط گروه سیاست‌گذاری انرژی اندیشکده و با حضور جناب آقای محمدی پور، کارشناس سابق معاونت برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت برگزار می‌گردد.

نکات درباره نشست:

 • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتماً ثبت‌نام نمایید.
 • جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

حکمرانی در عمل ۲۶: مرور ادبیات اقتصاد‌ سیاسی کسری بودجه

سیاست‌های مالی دولت زیرشاخه‌ای از اقتصاد کلان بوده که بیشترین تنیدگی را با سیاست دارد و دلیل اصلی آن نیز اثرات باز توزیعی بالا و مستقیم سیاست‌های مالی دولت بر افراد می‌باشد. از طرفی برخلاف سیاست‌های پولی که سیاست‌گذاران تمایل فراوانی به واگذاری این سیاست‌ها به افراد متخصص و مؤسسات مستقل مثل بانک‌های مرکزی دارند، آن‌ها سیاست‌های مالی دولت را در اختیار خود گرفته و لذا با مسائل روز سیاست پیوند می‌دهند. به دلیل همین تنیدگی دیرین سیاست‌های مالی دولت‌ها با رفتار سیاست‌گذاران، ادبیات گسترده‌ای در اقتصاد کلان به وجود آمده تا اثر انگیزه‌ها و عملکرد سیاست‌گذاران بر سیاست‌های مالی دولت‌ها را بررسی کند.

بخش اعظم پژوهش‌های تئوری و تجربی در این حوزه به بررسی نقش سیاست‌گذاران در ایجاد کسری بودجه دولت‌ها پرداخته و نشان داده می‌شود که ناهمگونی ترجیحات و تعارض منافع بین سیاست‌گذاران دلیل اصلی ایجاد کسری بودجه دولت‌ها می‌باشد. در پژوهش‌های تئوری بر مبنای خواستگاه‌های شکل‌گیری تعارض منافع و ناهمگونی ترجیحات سه تئوری جهت توضیح کسری بودجه دولت‌ها از منظر اقتصاد سیاسی مطرح می‌شود. پژوهش‌های تجربی فراوانی برای آزمون هرکدام از تئوری‌ها انجام‌شده و اتفاق‌نظری بین آن‌ها وجود ندارد.

در این ارائه ابتدا ادبیات اصلی مرتبط با هرکدام از تئوری‌ها و مطالعات تجربی مرتبط با آن‌ها معرفی‌شده و سپس نگاهی توصیفی به کسری بودجه در ایران خواهیم داشت.

این نشست بیست و ششمین نشست تخصصی حکمرانی در عمل است که توسط گروه اقتصاد سیاسی اندیشکده و با حضور جناب آقای دکتر روح‌الله اسکندری، دانش‌آموخته دکترای اقتصاد از دانشگاه میلان ایتالیا برگزار می‌گردد.

نکات درباره نشست:

 • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتماً ثبت‌نام نمایید.
 • جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

حکمرانی در عمل ۲۵: جامعه‌شناسی اقتصادی مهاجرت: بررسی ابعاد و پیامدهای اقتصادی-اجتماعی مهاجرت در کشور ایران

مهاجرت و چرخش روزافزون انسان‌ها را می‌توان یکی از مهم‌ترین عوامل و درعین‌حال پیامدهای جهانی‌شدن برشمرد. اما جریان غالب معمولاً از سوی کشورهای مبدأ و مهاجر فرست (کشورهای درحال‌توسعه) به‌سوی کشورهای مقصد و مهاجرپذیر (معمولاً کشورهای توسعه‌یافته) است. چنانچه طبق آمار و اطلاعات سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) بیش از نود درصد مهاجران متخصص و تحصیل‌کرده دنیا در سی کشور عضو این سازمان زندگی می‌کنند. با توجه به اهمیت این مسئله و تبعات متنوع اقتصادی و اجتماعی و حتی سیاسی که موضوع ورود و خروج مهاجران به‌ویژه تحصیل‌کردگان و نیروی انسانی متخصص می‌تواند برای کشورها در پی داشته باشد، تحلیل‌های اقتصادی و اجتماعی مهاجرت همواره در صدر و کانون توجه سیاست‌گذاران، قانون‌گذاران و محققین این حوزه قرار داشته است.

در کشور ما ایران، نگاه و رویکرد به موضوع مهاجرت، متأسفانه غالباً منفی است و آثار و پیامدهای مثبت و ارزش‌آفرین آن در حوزه‌های مختلف کمتر مورداشاره و توجه قرار می‌گیرد. در همین راستا نیز در کشور دو دیدگاه غالب در ارتباط با پدیده مهاجرت به‌ویژه خروج نخبگان و نیروهای متخصص وجود دارد: دیدگاه اول بیشتر متکی بر علل مهاجرت و خروج نیروهای تحصیل‌کرده ایرانی است و می‌کوشد تا نقش و جایگاه هر یک از عوامل مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را شناسایی و بررسی نماید. در مقابل، دیدگاه دوم بیشتر ناظر بر آثار و نتایج منفی اقتصادی و اجتماعی خروج مهاجران و نیروهای نخبه و تأثیرات آن بر کشور است. در این نشست تخصصی سعی بر آن است تا ضمن پرداختن به هر دو رویکرد، تحلیلی جامع و کاربردی از جنبه‌های مهم اقتصادی- اجتماعی و نتایج مثبت و منفی مهاجرت در کشور به سیاست‌گذاران، دست‌اندرکاران، محققین و علاقه‌مندان به این حوزه ارائه شود.

اهم مطالب موردبحث در نشست:

 • روند جهانی مهاجرت و گروه‌های مهاجرتی (اقتصادی، دانشی، پناه‌جویی و..)
 • سهم و جایگاه ایران از کیک جهانی مهاجرت
 • ابعاد اقتصادی-اجتماعی (مثبت و منفی) مهاجرت و تأثیرات آن بر اقتصاد و جامعه ایران
 • عوامل رانشی و کششی مهاجرت و بازگشت ایرانیان

این نشست بیست و پنجمین نشست تخصصی حکمرانی در عمل است که توسط گروه اقتصاد سیاسی اندیشکده و با حضور جناب آقای دکتر بهرام صلواتی، دانش‌آموخته جامعه‌شناسی اقتصادی و مطالعات بازار کار از دانشگاه میلان ایتالیا و محقق پسادکتری پژوهشکده سیاست‌گذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف، برگزار می‌گردد.

نکات درباره نشست:

 • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتماً ثبت‌نام نمایید.
 • جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

حکمرانی در عمل ۲۴: ارزیابی حکمرانی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران

در نظام حکمرانی صنعت نفت و گاز ایران نهادهای مختلفی ازجمله مجلس شورای اسلامی، دولت، وزارت نفت و انرژی و شرکت ملی نفت نقش‌های مهمی را ایفا می‌کنند. طبق قوانین مربوط به حوزه نفت و گاز کشور ازجمله (قانون نفت، قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و اساسنامه شرکت ملی نفت) برای نهادهای مذکور وظایف و اختیاراتی تعیین‌شده است. طبق این قانون دولت، مجلس و هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی، به‌عنوان سیاست‌گذاران این حوزه هستند. از سوی دیگر وزارت نفت وظیفه تنظیم‌گری را بر عهده داشته و شرکت ملی نفت ایران نیز تسهیل گر و ارائه‌کننده برخی از خدمات است. اما در عمل آیا این کارکردها از نهادهای مذکور محقق می‌شود؟ طبق نظر برخی از کارشناسان در عمل دولت برخی از سیاست‌گذاری‌ها را به کمک شرکت ملی نفت انجام می‌دهد و سایر کارکردهای تنظیم‌گری، تسهیل گری و ارائه خدمت در سطح پیمانکار عمومی بر عهده این شرکت دولتی است.

سؤالات محوری این نشست عبارت‌اند از:

 • یکی از سیاست‌های مهم نظام جمهوری اسلامی در صنعت نفت و گاز تحقق تولید صیانتی است، اما آیا دولت و شرکت ملی نفت که درآمدشان متناسب با میزان تولید نفت است، منفعتی در تولید بلندمدت بهینه از مخازن نفتی دارند؟
 • طبق آخرین تغییرات اساسنامه شرکت ملی نفت، مجوز اکتشاف و تولید برای هر مخزن باید توسط وزارت نفت صادر شود، اما آیا شرکت ملی نفت که خود پیمانکار عمومی بسیاری از مخازن نفت و گاز است، برای هر میدان به‌طور مجزا مجوز دریافت می‌کند؟
 • آیا شرکت ملی نفت به‌عنوان یک پیمانکار عمومی همانند سایر شرکت‌های اکتشاف و تولید دنیا تجاری عمل می‌کند؟ اگر شرکت ملی نفت تجاری نیست نقشه راه مناسب برای رسیدن به این هدف چگونه خواهد بود؟

این نشست بیست و چهارمین نشست تخصصی حکمرانی در عمل است که توسط گروه سیاست‌گذاری انرژی اندیشکده و با حضور جناب آقای مهندس سید غلامحسین حسن‌تاش، عضو هیئت‌علمی موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی و نایب‌رئیس هیئت‌مدیره انجمن اقتصاد انرژی ایران، برگزار می‌گردد.

نکات درباره نشست:

 • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتماً ثبت‌نام نمایید.
 • جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

حکمرانی در عمل ۲۳: فرآیند تقلیدپذیری در خط‌مشی گذاری عمومی ایران

بررسی خط‌مشی‌های عمومی ایران در حوزه‌های مختلف نشان می‌دهد که اجمالاً شباهت‌های زیادی بین خط‌مشی‌های ایران با سایر کشورها وجود دارد. این شباهت‌ها در ابعاد مختلف و به درجات متفاوت، قابل‌شناسایی است. نظریه‌های مشهورِ خط‌مشی صرفاً به عوامل درونی هر کشور برای تبیین شکل‌گیری خط‌مشی نظر دارند و عوامل محیط جهانی و بین‌الملل را لحاظ نمی‌کنند، و درنتیجه نمی‌توانند شباهت روزافزون خط‌مشی‌ها بین کشورهای مختلف را به‌خوبی تبیین کنند. بر همین اساس، جستجویی مفهومی در ادبیات غربی حدود ۱۰ رشته دانشگاهی شکل گرفت و حدود ۲۳ حوزه مطالعاتی مختلف یافت شد که به‌نوعی در پی تبیین چیستی، چرایی و چگونگی شباهت‌ها بین حوزه‌های سیاسی متفاوت بودند. ازاین‌بین، ۱۱ حوزه مطالعاتی غنی‌تر موردبررسی دقیق و تفصیلی‌تر قرار گرفت و طبقه‌بندی نیز شد: درس‌آموزی، همگرایی خط‌مشی، انتقال خط‌مشی، اشاعه خط‌مشی، مشروط سازی، رهبری خط‌مشی، ایده‌های سلطه‌جویانه، رقابت تنظیمی، ساخت اجتماعی، هم‌ریختی نهادی، و یادگیری خط‌مشی. در این مسیر مطالعاتی، گام‌به‌گام بر حساسیت نظری پژوهشگر افزوده شد. حاصل این بررسی، درک تنوع واژه شناختی و مفهومی این مطالعات و دل‌مشغولی افراطی آن‌ها به کشورهای غربی بود. این ادراک و مجموعه‌ای دیگر از شرایط، ضرورت نظریه‌ای جامع‌تر و بومی برای درک شباهت‌های خط‌مشی‌های عمومی ایران با سایر کشورها را توجیه می‌کرد. به همین منظور پژوهشی کیفی مبتنی بر نظریه‌پردازی داده بنیاد شکل گرفت. تحلیل عمیق مصاحبه‌ها و سایر مشاهدات و مدارک در قالب طرح گلیزر در نظریه‌پردازی داده بنیاد، به همراه ارائه و بازنگری چندین‌باره نتایج پژوهش در یک گروه کانونی متخصص، سرانجام در نظریه‌ای که «تقلیدپذیری پایدار در خط‌مشی‌های عمومی ایران» را تشریح می‌کند، جلوه‌گر شد.

این نشست بیست و سومین نشست تخصصی حکمرانی در عمل است که توسط گروه حکمرانی پایدار اندیشکده و با حضور جناب آقای دکتر سید مجتبی امامی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق (ع) برگزار می‌گردد.

نکات درباره نشست:

 • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتماً ثبت‌نام نمایید.
 • جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

حکمرانی درعمل ۲۲: تنظیم‌گری بین المللی زیست محیطی: بررسی ابعاد سیاستی و حقوقی کنوانسیون پاریس

دانشمندان بر این باورند که زمین در حال گرم شدن است و نظریه‌های مختلفی برای توجیه این گرمایش داده‌شده است. عده‌ای از دانشمندان مسبب اصلی گرمایش زمین را افزایش غلظت دی‌اکسید کربن در اتمسفر می‌دانند. آرهنیوس اولین کسی بود که افزایش دمای اتمسفر را به افزایش غلظت دی‌اکسید کربن ربط داد و بر اساس داده‌های آماری که از تابش‌های طول‌موج‌های بلند رسیده از ماه بر روی سطح زمین به‌دست‌آمده بود به این نتیجه رسید که «اگر غلظت دی‌اکسید کربن به‌صورت تصاعد هندسی تغییر کند، تغییرات دمای اتمسفر به‌صورت تصاعد عددی خواهد بود». بعد از نظریه آرهنیوس عده‌ای از دانشمندان این نظریه را پذیرفتند و بر مبنای آن مدل‌های مختلفی را ارائه دادند و نشان دادند که با افزایش غلظت دی‌اکسید کربن، دمای اتمسفر هم افزایش می‌یابد. از طرف دیگر، عده‌ای از دانشمندان با نظریه آرهنیوس کاملاً مخالف‌اند و بر این باورند که گرمایش زمین ربطی به دی‌اکسید کربن ندارد و عوامل دیگری هستند که موجب این پدیده می‌شوند (ازجمله مقاله‌ای که در سال ۲۰۰۷ توسط رابینسون و همکارانش نوشته شد و به تأیید رئیس وقت آکادمی علوم آمریکا رسید و منجر به یک دادخواست شد که ۳۱۴۷۹ نفر از دانشمندان آمریکا امضا کردند http://www.petitionproject.org/review_article.php). عده‌ای دیگر از دانشمندان پذیرفتند که دی‌اکسید کربن می‌تواند یکی از عوامل گرم شدن زمین باشد ولی اثر آن را نسبت بخارآب موجود در اتمسفر بسیار کمتر می‌دانند.

علی‌رغم اینکه هنوز در مجامع علمی اختلافات شدیدی بر دلایل وقوع گرمایش جهانی مطرح است ولی هیئت بین‌الدولی تغییرات اقلیمی (IPCC) بر اساس نظریهٔ ضعیف و سؤال‌برانگیز آرهنیوس تحلیل‌ها و محاسبات خود را انجام داده و آن را مبنای علمی پیمان کیوتو (این پیمان از سال ۱۹۹۰ ادامه یافت تا اینکه در سال ۲۰۱۵ به قرارداد پاریس منجر شد) قرار داده است.

 در این سخنرانی ابتدا نظریه‌های مختلف گرمایش جهانی توصیف و سپس نظریه آرهنیوس و نظریه‌های موافقان و مخالفان آن را بررسی کرده و ایرادات وارده بر این نظریه‌ها را مطرح می‌کنیم.

همچنین در ادامه، در رابطه با قرارداد پاریس و محدودیت‌های اقتصادی و حقوقی که ممکن است برای کشور ما ایجاد کند نیز توضیح داده می‌شود.

این نشست بیست و دومین نشست تخصصی حکمرانی در عمل است که توسط گروه مطالعات اقتصادی اندیشکده و با حضور جناب آقای دکتر نصیب الله دوستی مطلق، پژوهشگر حوزه گرمایش زمین برگزار می‌گردد.

نکات درباره نشست:

 • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتماً ثبت‌نام نمایید.
 • جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

نشست چالش‌های رسانه‌های اسلامی (شیعی) در جامعه غربی

در این نشست آقای امیر تقی، مدیر شبکه تلویزیونی اهل‌البیت، پرمخاطب‌ترین شبکه شیعیان در انگلستان، به بیان تجربیات خود در بیش از یک دهه مدیریت این شبکه می‌پردازند و از چالش‌ها و فرصت‌های موجود در جوامع غربی به‌ویژه انگلستان برای تبلیغ اسلام و آموزه‌های دینی در قالب شبکه‌های تلویزیونی سخن خواهند گفت.

توضیحات و معرفی شبکه اهل‌البیت به نقل از سایت این شبکه:

Ahlulbayt TV is the world’s first free-to-air, exclusively English TV network dedicated to delivering the pristine message of the Holy Prophet Muhammad and His Holy Household.

Ahlulbayt TV transcends all divides, serving Muslims as well as non-Muslims, the religious and the non-practicing, submissive and inquisitive, young, old and everyone in between.

Ahlulbayt TV is a resource for parents seeking help with their children’s upbringing, and is where a 76 year-old grandpa can keep connected to the Household he loves and to find inspiration from supplications and recitations.

Ahlulbayt TV is a place where top executives come for fresh daily insight, and is the community a university student turns to for guidance and support.

The university student, the seminary student, the professional globe-trotter, the young parent, the community leader, the online blogger, the curious Non-Muslim, the struggling entrepreneur, the new revert, Shia, Sunni, conservative, liberal, from LA to New York, Dearborn to Miami, Toronto to Vancouver, London to Glasgow, Karbala to Rome, Arab, Indian, white, black – all turn to and rely on Ahlulbayt.

Ahlulbayt TV: The Holy Household…For Every Household

 

برای آشنایی بیشتر با این شبکه می توانید به سایت شبکه اهل البیت مراجعه نمایید.

حکمرانی در عمل ۲۱: اقتصاد سیاسی بخش سلامت

نارضایتی شدید مردم از کیفیت خدمات درمان که در سال‌های اخیر نگران‌کننده شده بود، با تزریق منابع مالی قابل‌توجه به بخش سلامت (که به اعتقاد برخی کارشناسان به بخش درمان تقلیل یافته است) و افزایش شدید درآمد پزشکان شدت قابل‌توجهی پیداکرده است. این در حالی است که بقیه نیروی انسانی شاغل در بخش سلامت چندان با افزایش درآمد مواجه نبوده‌اند. این امر منجر به حس تبعیض زیاد و بروز سوء کارکردهای دیگری در این بخش شده است.

گر چه عکس‌العمل جامعه به ناکارایی، ناکارآمدی و بی‌عدالتی نظام درمان به بدبینی نسبت به پزشکان انجامیده است اما درواقع باید علل اصلی این وضعیت را در جای دیگری جستجو نمود. تسلط کامل پزشکان برنهادهای اصلی حاکمیتی نظام در بخش سلامت (یعنی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و نظام پزشکی) را می‌توان یکی از علل اصلی وضع موجود برشمرد. تسلط پزشکان بر این وزارتخانه چنان پررنگ است که برخی به کنایه این وزارتخانه را وزارت پزشکان نامیده‌اند. این امر به غلبه منافع پزشکان بر منافع جامعه در سیاست‌گذاری‌ها، بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های صادره منجر شده است. ضمن اینکه تبدیل‌شدن نهاد تنظیم‌گر نظام سلامت (نظام پزشکی) به نهاد صنفی پزشکان در عمل باعث صیانت حداکثری از منافع این صنف در اکثر امورات تنظیمی از قیمت‌گذاری (وضع تعرفه) تا داوری شکایات شده است. ریشه بخش قابل‌توجهی از این مشکلات را می‌توان به فقدان استقرار شیوه‌های مناسب حل تعارض منافع نسبت داد.

این ارائه با ترسیم ابعاد و اندازه بخش سلامت در اقتصاد کشور، تعارض منافع در این بخش را مورد تحلیل قرار خواهد داد. سپس، وضعیت موجود کشور در شکل‌گیری و میزان استفاده از سازوکارهای مؤثر در حل بهینه این تعارض منافع بررسی خواهد شد. نهایتاً، سازوکارهای پیشنهادی برای حل این تضادها به نحوی کارا و منصفانه ارائه خواهد گردید.

این نشست بیست و یکمین نشست تخصصی حکمرانی در عمل است که توسط گروه اقتصاد سیاسی اندیشکده و با حضور جناب آقای دکتر احمد میدری، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار می‌گردد.

نکات درباره نشست:

 • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتماً ثبت‌نام نمایید.
 • جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

حکمرانی در عمل ۲۰: اقتصاد سیاسی بحران بانکی

بحران بانکی جاری در اقتصاد کشور را می‌توان از علل اصلی رکود فعلی به شمار آورد. گر چه در سطح تحلیل اقتصادی صرف، تاکنون تحلیل‌های مفید و راهگشایی از ابعاد مختلف مسئله صورت گرفته است، اما اقبال کمی به بررسی وجه اقتصاد سیاسی مسئله شده است. اقتصاد سیاسی این مسئله را می‌توان در دو محور زیر موردتوجه قرارداد:

– عوامل منجر به وضع موجود

– عوامل مؤثر بر عدم طراحی و پیگیری اقدامات و سیاست‌های اصلاحی

این ارائه مقدمات تحلیل اقتصاد سیاسی این بحران را مطرح نموده و بر اقتصاد سیاسی مطالبات معوق تمرکز خواهد نمود.

این نشست بیستمین نشست تخصصی حکمرانی در عمل است که توسط گروه اقتصاد سیاسی اندیشکده و با حضور جناب آقای دکتر محمدجواد شریف‌زاده، معاون آموزشی دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام برگزار می‌گردد.

نکات درباره نشست:

 • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتماً ثبت‌نام نمایید.
 • جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

حکمرانی در عمل ۱۹: خیریه‌های دانش‌بنیان در ایران؛ تجربه بنیاد آلاء

در این کوتاهه چگونگی شکل‌گیری بنیاد خیریه آلاء با شعار فعالیت در امور خیر اولویت‌دار بر زمین‌مانده در حوزه‌های مختلف موردبررسی قرار می‌گیرد و سپس چگونگی تغییر رویه سازمان از بنیاد خیریه به بنیاد خیریه راهبری آلاء و تولید دانش درزمینهٔ امور خیر به‌عنوان اولویت‌دارترین و بر زمین‌مانده‌ترین حوزه امور خیر با عنوان خیر ماندگار تشریح می‌شود.

لازم به توضیح است که بنیاد آلاء با در نظر گرفتن رشد روزافزون نیازهای خیر کشور از یک‌سو و از سوی دیگر حضور پررنگ‌تر خیرین در عرصه‌های مختلف امر خیر، ضرورت نظم دهی و ساماندهی به امور خیر را احساس و پرداختن به این مهم را به‌عنوان یکی از ارکان اساسی خود در نظر گرفته است و تلاش دارد در یک فرآیند فعالیت‌های خود را در دو بخش کلان خیر جاری (امور تصدی‌گری) و خیر ماندگار (امور راهبری) تقسیم‌بندی کند.

این نشست نوزدهمین نشست تخصصی حکمرانی در عمل است که توسط گروه سیاسی اجتماعی اندیشکده و با حضور جناب آقای دکتر محمد صالح طیب نیا، مدیرعامل خیریهٔ راهبری آلا برگزار می‌گردد.

نکات درباره نشست:

 • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتماً ثبت‌نام نمایید.
 • جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

حکمرانی در عمل ۱۸: سازوکار ارتباط سازمان‌های مردم‌نهاد با دولت، تجربه «جامعه یاوری فرهنگی»

در ایران در میان فعالان سازمان‌های مردم‌نهاد این تصور غلط رایج است که یکی از وظایف آن‌ها نقد دائمی دولت و مخالفت باسیاست‌های اجرایی دولت است. از نگاه دولتمردان و برنامه‌ریزان کلان کشور نیز سازمان‌های مردم‌نهاد سازمان‌هایی برای سیاه نمایی، پول‌شویی، و نقدهای غیرمنصفانه می‌باشند که مضرات آن‌ها بر مزایایشان برتری دارد.

آیا راهی برای تعامل میان بخش دولتی (یا حاکمیت) و بخش مردم‌نهاد وجود ندارد؟ آیا ظرفیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد نمی‌تواند به رشد و توسعه کشور کمک کند؟ آیا در ایران تجربیات موفقی از همکاری میان سازمان‌های مردم‌نهاد و دولت هیچ‌گاه وجود داشته است؟

در فرصتی که برای این نشست در نظر گرفته‌شده است تلاش خواهیم کرد تا به بررسی چند تجربه موفق همکاری میان یک سازمان مردم‌نهاد و سازمان دولتی مربوطه (در این مورد سازمان آموزش‌وپرورش) بپردازیم. تجربیات ما نشان می‌دهد سازمان‌های مردم‌نهاد پتانسیل‌های بزرگی برای مشارکت در توسعه دارند. اگر بتوانیم برنامه‌ریزان را متقاعد کنیم تا جایگاه واقعی این سازمان‌ها را در برنامه‌های کلان توسعه کشور به آن‌ها اختصاص دهند، توانسته‌ایم موتور پیشران جدیدی برای اقتصاد و رشد کشور تدارک ببینیم.

این نشست هجدهمین نشست تخصصی حکمرانی در عمل است که توسط گروه سیاسی اجتماعی اندیشکده و با حضور جناب آقای رضا درمان، مدیرعامل جامعه یاوری فرهنگی برگزار می‌گردد.

نکات درباره نشست:

 • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتماً ثبت‌نام نمایید.
 • جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

حکمرانی در عمل ۱۷: حکمرانی نفت ایران

به‌طورکلی در علم سیاست‌گذاری نظام‌های حکمرانی را از سه منظر ساختاری، کارکردی و انگیزشی تحلیل می‌کنند. اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری شریف در نظر دارد در جلسه بررسی نظام حکمرانی صنعت نفت و گاز ایران با حضور مهندس رستم قاسمی وزیر نفت سابق ایران، سه بعد مطرح‌شده این نظام حکمرانی را موردبررسی قرار دهد.

به‌طور خلاصه سؤالات موجود از سه تحلیل کارکردی، ساختاری و انگیزشی که در این جلسه موردنظر است عبارت‌اند از:

۱- ساختاری: نحوه ارتباط ساختاری نهادهای موجود در نظام حکمرانی نفت ایران، به‌عبارت‌دیگر دولت، مجلس شورای اسلامی، هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی، وزارت نفت، شرکت ملی نفت و شرکت‌های عملیاتی در این نظام حکمرانی چه جایگاهی دارند؟

۲- کارکردی: در ساختار بیان‌شده در قسمت قبل وظایف و اختیارات هرکدام از نهادهای مطرح‌شده چیست و هرکدام از نهادهای مذکور در کدام قالب سیاست‌گذار، تنظیم‌گر، تسهیل گر و ارائه خدمت قرار می‌گیرند؟

طبق قانون اصلی صنعت نفت و گاز ایران کارکردهای نهادهای بیان‌شده عبارت‌اند از: دولت، مجلس و هیئت عالی نظارت بر منابع نفتی سیاست‌گذاران این حوزه هستند. از سوی دیگر وزارت نفت وظیفه تنظیم‌گری را بر عهده داشته و شرکت ملی نفت ایران نیز تسهیل گر و ارائه‌کننده برخی از خدمات است. اما در عمل آیا این کارکردها از نهادهای مذکور محقق می‌شود؟ طبق نظر برخی از کارشناسان در عمل دولت برخی از سیاست‌گذاری‌ها را به کمک شرکت ملی نفت انجام می‌دهد و سایر کارکردهای تنظیم‌گری، تسهیل گری و ارائه خدمت در سطح پیمانکار عمومی بر عهده این شرکت دولتی است.

۳- انگیزشی: درنهایت بررسی انگیزه هر یک از نهادهای مذکور در این نظام حکمرانی و فهم تضاد یا اشتراک انگیزه آن‌ها در مسائل مختلف بسیار حیاتی است. به‌عنوان نمونه: یکی از انگیزه‌های نظام جمهوری اسلامی در صنعت نفت و گاز تحقق تولید صیانتی است، اما آیا دولت و شرکت ملی نفت که درآمدشان متناسب با میزان تولید نفت است، منفعتی در تولید بلندمدت بهینه از مخازن نفتی دارند؟

نکات درباره نشست:

 • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتماً ثبت‌نام نمایید.
 • جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

حکمرانی در عمل ۱۶: مروری بر بیش از یک دهه تجربه تدوین سیاست‌های کلان در ایران

به هم پیوستگی روزافزون جوامع، تقریباً تمام ابعاد حیات انسانی را در معرض دامنه تأثیر سیاست‌های نهادهای حاکمیتی در سطوح مختلف قرار داده است به‌طوری‌که امروزه دیگر تصور اداره‌شان از شئون زندگی بشری به‌صورت فردی و مجزا از اتصالات و نظام‌های اجتماعی تقریباً ناممکن است. از تربیت و فرهنگ گرفته تا سیاست و اجتماع، و از صنعت و اقتصاد و انرژی گرفته تا علم و فناوری، همگی عرصه‌هایی است که از حوزه نفوذ سیاست‌های حاکمیتی خارج نیستند، هرچند نوع و مکانیزم مداخله نهادهای سیاست‌گذار به‌صورت مداوم در حال تحول و دگرگونی است.

در کشور ما نیز سال‌هاست سیاست‌گذاری‌های کلان به‌عنوان یکی از شئون حاکمیت و نهادهای حاکمیتی در نظر گرفته می‌شود و تدوین سیاست‌های کلان توسط نهادهای ذی‌ربط مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام می‌شود. اما در این میان ابهامات و آسیب‌هایی وجود دارد که اثرگذاری سیاست‌های تدوین‌شده را با نواقصی روبرو می‌کند. در این جلسه به دنبال بحث و بررسی پیرامون روند سیاست‌گذاری در کشور در سال‌های گذشته و آسیب‌شناسی این روند هستیم. برخی سؤالاتی که در این جلسه به آن پرداخته می‌شود در ذیل آمده‌اند:

 • تاریخچهٔ تدوین سیاست‌های کلان در ایران از چه زمانی آغازشده و با چه مشخصاتی بنانهاده شده است؟ سیر تحولات سیاست‌گذاری در ایران شامل چه دوره‌هایی می‌شود؟ ویژگی‌ها و شرایط هر دوره چگونه بوده است؟
 • مهم‌ترین آسیب‌های مطرح در مورد سیاست‌گذاری سال‌های اخیر کشور شامل چه مواردی می‌شوند؟
 • چه ضمانت‌های اجرایی مستحکمی جهت اجرایی شدن سیاست‌ها در نظر گرفته می‌شود؟ آیا ارزیابی و کنترل مستمر در مورد اجرایی شدن سیاست‌ها در کشور وجود دارد؟
 • سیاست‌های تصویب‌شده در سال‌های اخیر تا چه حد اجرایی و عملیاتی شده‌اند؟ این سیاست‌ها چه ظرفیت‌های جدیدی را در کشور گشوده‌اند؟
 • سازوکار تحلیل سیاست‌های کلان جهت انتخاب بهترین گزینه در ایران چیست؟ چه نهادها و گروه‌هایی در این انتخاب مؤثر هستند؟

نکات درباره نشست:

 • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتماً ثبت‌نام نمایید.
 • جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

 

حکمرانی در عمل۱۵: تعارض منافع و مبارزه با فساد

علاوه بر مشاهدات روزانه، هر از چند گاهی اتفاقاتی مهم رسانه‌ای می‌شود که پرده از زخم کهنه و دردناکِ پیکره حاکمیت برمی‌دارد: معضل فساد. متأسفانه علیرغم ضرورت مقابله اثربخش با فساد، پژوهش‌های نظام‌مند و موشکافانه اندکی در این رابطه در کشور صورت پذیرفته و کشورمان در عمل از الزامات زیرساختی مقابله با فساد محروم مانده است؛ الزاماتی مرتبط با «تعارض منافع»، «دسترسی به اطلاعات»، «گزارشگران تخلفات»، «درب‌های چرخان»، «مسابقات حاکمیتی (چالش)» و «حاکمیت به‌مثابه زیرساخت».

این نشست با تمرکز بر اساسی‌ترین جزء از مؤلفه‌های مبارزه با فساد یعنی «تعارض منافع»، آن را مورد موشکافی قرار خواهد داد: آشنایی با آناتومی تعارض منافع و اقسام آن، بررسی نمونه‌هایی از تجارب بین‌المللی برخورد با این پدیده، و ارائه راهکارهای کلی مقابله با آسیب‌های تعارض منافع ازجمله ابعاد موردبررسی در این ارائه خواهد بود. درنهایت، پیشنهادهایی مشخص و عملی برای کشورمان در این راستا ارائه خواهد شد.

این نشست پانزدهمین نشست تخصصی حکمرانی در عمل است که توسط گروه اقتصاد سیاسی اندیشکده و با حضور آقای مهدی ثنایی، مسئول گروه شفافیت برای ایران برگزار می‌گردد.

نکات درباره نشست:

 • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتماً ثبت‌نام نمایید.
 • جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

نشست تخصصی یک روزه: شفافیت، مبارزه با فساد و کارآمدی

اساتید و صاحبنظران حاضر در نشست:

دکتر احمد توکلی، دکتر محمدرضا واعظ مهدوی، دکتر کیومرث اشتریان، دکتر فرزاد مخلص الائمه، مهندس محمد پژمان، آقای حسین اسفندیار فیروزکوهی، دکتر علی مروی، آقای مهدی ثنایی

%d9%86%d8%b4%d8%b3%d8%aa-%db%8c%da%a9%d8%b1%d9%88%d8%b2%d9%87-%d9%81%d8%b3%d8%a7%d8%af-%d8%a8%d8%a7%d8%a2%d8%af%d8%b1%d8%b3

 

برنامه نشست:

برنامه نشست تخصصی «شفافیت، مبارزه با فساد، و کارآمدی»
شروعپایانعنوانسخنران
۸:۰۰۸:۳۰خوش آمد گویی و معرفی اندیشکده دکتر امامیان
۸:۳۰۹:۳۰تبیین ابعاد مختلف مساله شفافیت و وضعیت موجود کشور در این موضوع دکتر علی مروی و آقای مهدی ثنایی
۹:۳۰۹:۴۰پذیرایی
۹:۴۰۱۰:۳۰کلان داده، فناوری اطلاعات، دولت الکترونیک و مساله شفافیتدکتر کیومرث اشتریان
۱۰:۴۰۱۱:۴۰نقش آزادی رسانه‌ها در مبارزه با فساددکتر احمد توکلی
۱۱:۴۰۱۳:۰۰نماز، ناهار و گفتگوهای غیررسمی
۱۳:۰۰۱۴:۰۰جلسه هم اندیشی پیرامون همکاری‌های آتی و مسیر پیش رو
۱۴:۰۰۱۴:۴۰شفافیت، احقاق حقوق شهروندی، کاهش فساد و تبعیضمهندس محمد پژمان
۱۴:۴۵۱۵:۲۰تحلیل وضعیت موجود سامانه‌های اطلاعات اقتصادیآقای حسین اسفندیار فیروزکوهی
۱۵:۲۰۱۵:۳۰پذیرایی و استراحت
۱۵:۳۰۱۶:۵۰نقش تعهد به قانون در کاهش زمینه‌های فساددکتر محمدرضا واعظ مهدوی
۱۷:۰۰۱۸:۰۰تحلیل شاخص ادراک فساد در کشوردکتر فرزاد مخلص الائمه

حکمرانی در عمل۱۴: قراردادنفتی IPC

قراردادهای نفتی یکی از مهم‌ترین ارکان نظام حکمرانی صنعت نفت و گاز است به‌گونه‌ای که ابزاری مهم برای تحقق سیاست‌های کشور در این حوزه است. دو سیاست اصلی کشور در این حوزه طبق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم تولید صیانتی و افزایش توانمندی شرکت‌های عملیاتی (E&P Co) داخلی است. قرارداد نسل جدید IPC از نوع خدماتی ریسک‌پذیر بوده که ریسک بیشتری را نسبت به قرارداد بیع متقابل (مدل قراردادی سابق ایران) به پیمانکار وارد می‌کند. زمان این نوع از قراردادها نسبت به بیع متقابل بلندمدت‌تر بوده (۲۰ ساله) و پیمانکار در مرحله تولید میدان هم حضور دارد. هزینه‌های سرمایه‌گذاری شده توسط پیمانکار بعد از تولید میدان پرداخت می‌شود و دستمزد هم در قالب مبلغ مشخصی به ازای هر بشکه نفت تولیدی پرداخت می‌شود. این قرارداد برای پوشش ضعف‌های نسل قبلی از قبیل: تولید صیانتی، ازدیاد برداشت از مخازن، مدیریت یکپارچه مخزن در مرحله توسعه و تولید، افزایش توانمندی شرکت‌های داخلی، افزایش جذابیت برای پیمانکاران خارجی و… طراحی گردیده است. در دو سال اخیر بعد از رونمایی از چهارچوب این نوع قرارداد توسط هیئت دولت نقدهایی از طرف کارشناسان به این مدل قراردادی واردشده است. در این راستا گروه سیاست‌گذاری انرژی اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری از دکتر سید نصرالله ابراهیمی هیئت‌علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و مشاور کمیته بازنگری قراردادهای نفتی دعوت به عمل‌آورده است تا درباره نحوه به‌کارگیری ابزارهای مالی، فنی و حقوقی این نسل جدید قراردادها برای تحقق دو سیاست تولید صیانتی و افزایش توانمندی توضیح دهند.

نکات درباره نشست:

 • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتماً ثبت‌نام نمایید.
 • جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

حکمرانی در عمل۱۳: اقتصاد ایران

تبیین و ترسیم واقعیت‌ها و تحلیل‌های آسیب شناسانه، پیش‌شرط حصول اجماع برای ضرورت اصلاحات جدی و امیدوارانه است. متقابلاً چشم‌پوشی از واقعیت‌ها و بیان نکردن تلخی‌های موجود، کارآمدی سیاست‌های اصلاحی با هزینه‌های گزاف را به شدّت کاهش می‌دهد. دستیابی به اجماع میان مردم و دولت و بسیج ذهنی و عملی برای توسعه مستلزم تبیین واقعیت‌های موجود است. در اینجا نباید دنبال پیدا کردن مقصر بود بلکه باید واقعیت‌ها، فرصت‌ها، و تهدیدها را توضیح داد تا همه اقشار از مردم، دولت و حکومت به مسئولیت‌های فردی و اجتماعی خود در قبال توسعه کشور متنبه شوند.

بر آن شدیم تا در سیزدهمین نشست تخصصی حکمرانی در عمل با موضوع «اقتصاد ایران»، وضعیت اقتصاد ایران را با حضور اساتید دانشگاهی موردتوجه قرار داده و به‌ویژه مسئله رکود و راهکارهای خروج از آن را بررسی نماییم. در این نشست از حضور دکتر حسن سبحانی عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران، دکتر عباس شاکری رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی (ره) و دکتر سید احسان خاندوزی عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی (ره) بهره می‌بریم.

در این نشست به‌نقد و بررسی کتاب «مقدمه‌ای بر اقتصاد ایران» تألیف دکتر عباس شاکری نیز می‌پردازیم.

 

درباره کتاب مقدمه‌ای بر اقتصاد ایران:

این کتاب حاصل چندین دوره تدریس اقتصاد ایران در دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی(ره) است و با تکیه‌بر نظریه‌های پایه‌ای اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، مالیه بین‌الملل و توسعه اقتصادی و واقعیت‌های آشکار و پنهان و توجه به ابعاد متعدد و پیچیده موضوعات و همراه با دغدغه و نگرانی نسبت به سرنوشت اقتصاد کشور نگاشته شده است.

 این کتاب درعین‌حال که به‌نقد و بررسی دیدگاه‌ها و نگاه‌های متضاد و متفاوت پرداخته‌شده است، به‌هیچ‌وجه به دنبال پیدا کردن مقصر یا پرداختن به مناقشات و مجادلات بی‌فایده نشده است و تنها بر منطق استدلالی مشترک میان همه دیدگاه‌ها تأکید شده است. تمسک به قواعد نظری و علمی در جای‌جای کتاب و پرهیز از تلقیات کلیشه‌ای و سطحی در مواجهه با موضوعات به‌خوبی گواه این مدعاست. استفاده از حقایق آماری، جداول و نمودارهای فراوان به‌عنوان شواهد تجربی تحلیل‌ها و استدلالات از امتیازات این کتاب است.

نکات درباره نشست:

 • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است لذا جهت حضور در نشست در همین صفحه اقدام به ثبت‌نام نمایید.
 • جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

ششمین حلقه پژوهشی سیاست گذاری عمومی: برسی روند تاریخی نظام حکمرانی صنعت نفت و گاز نروژ با تمرکز بر روند رشد شرکت استات‌اویل

بررسی تاریخچه نظام حکمرانی صنعت نفت و گاز نروژ و علل تغییرات تاریخی آن کمک ویژه‌ای به فهم روش نگاشت نهادی، نحوه تعاملات مالی و تصمیم‌گیری بین بازیگران و نحوه توزیع منافع بازیگران این نظام در راستای دو سیاست تولید صیانتی و افزایش توانمندی می‌کند. تغییرات این نظام به چهار دوره اصلی اکتشاف و قراردادهای اولیه، ایجاد ساختار اولیه نفت، تغییر بخشی از ساختار نفت و تغییر نحوه سرمایه‌گذاری دولت در صنعت نفت و گاز تقسیم می‌شود. در هر یک از این دوره‌ها رویدادهای اصلی تاریخی در صنعت نفت و گاز نروژ که بر تحقق دو سیاست اصلی تولید صیانتی و افزایش توانمندی شرکت‌های عملیاتی صنعت نفت و گاز اثرگذار هستند ذکرشده است. از آن مهم‌تر علل وقایع تاریخی ذکر و تحلیل‌شده که در مطالعه تطبیقی بسیار حائز اهمیت است به‌عنوان نمونه علل افزایش توانمندی استات‌اویل، علت نقش‌آفرینی پارلمان در صنعت نفت و گاز و… مطرح‌شده‌اند.

ششمین نشست علمی سیاست‌گذاری عمومی با عنوان «برسی روند تاریخی نظام حکمرانی صنعت نفت و گاز نروژ با تمرکز بر روند رشد شرکت استات‌اویل» توسط گروه حکمرانی پایدار «اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری» برگزار می‌شود.

نکات درباره نشست:

 • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است لذا جهت حضور در نشست در همین صفحه اقدام به ثبت‌نام نمایید.
 • جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

حکمرانی در عمل۱۲: دینامیک جمعیت ایران

مقوله جمعیتی یکی از پایه‌های مهم و جدی اقتدار هر کشوری است، کاهش معنادار آن منجر به کاهش اقتدار و نفوذ کشور می‌شود و افزایش بیش‌ازحد آن مدیریت کشور را با بحران‌های جدی موجه خواهد کرد. به همین دلیل مدل‌سازی جمعیتی ایران و پیش‌بینی روند آن برای سیاست‌گذاری کلان مهم و حیاتی است. در این راستا تیمی متشکل از ریاضیدانان و اساتید علوم اجتماعی با استفاده از ابزارهای کمی محاسباتی و مدل‌سازی پیشرفته در مسائل اجتماعی طی یک پروژه دست به مدل‌سازی دینامیک جمعیتی ایران مبتنی بر مدل‌سازی عامل محور زدند. هدف این طرح تهیه مدل کمی برای تحلیل و شناسایی دینامیک تغییرات جمعیت با توجه به عوامل مؤثر اجتماعی و اقتصادی در سال‌های اخیر و پیش‌بینی روند تغییرات در سال‌های آینده است.

بر اساس این مدل می‌توان سیاست‌های کلی جمعیت ایران را مورد ارزیابی قرار داد و توصیه‌های برای بهبود وضعیت جمعیتی ایران نمود. در این راستا گروه سیاسی اجتماعی اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری از آقای آرمان رضایتی کارشناس ارشد ریاضی و دانشجوی دکترای علوم شناختی برای ارائه یافته‌های این مدل اجتماعی دعوت نموده است.

نشست تخصصی مدل‌سازی جمعیت ایران با عنوان «دینامیک جمعیت ایران»، دوازدهمین نشست از سری نشست‌های تخصصی با عنوان «حکمرانی در عمل» است که توسط گروه سیاسی اجتماعی «اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری» برگزار می‌شود.

 

نکات درباره نشست:

 • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتماً ثبت‌نام نمایید.
 • جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.
 • حضور خبرنگاران در جلسه به‌منظور انتشار محتوای جلسه، با هماهنگی قبلی بلامانع می‌باشد.

حکمرانی در عمل۱۱: نیمرخ اجتماعی کودتای نافرجام ترکیه

ترکیه از کشورهای مهم همسایه ایران است که تحولات آن به‌صورت تاریخی موردتوجه جامعه سیاسی و فرهنگی ایران بوده است. در شرایط فعلی نیز کودتای نافرجام ۲۵ تیرماه پدیده سیاسی، امنیتی و نظامی مهم در ترکیه بود که درک ابعاد و ماهیت آن از منظر اجتماعی و همچنین روندهای احتمالی پس از کودتا مهم به نظر می‌رسد.

این کشور دارای لایه‌های هویتی مختلفی است که هرکدام سهم و وزن خود را در کارکردهای اجتماعی و سپهر سیاسی ایفا می‌کنند. اگر تحلیل دقیق از قلمرو این هویت‌های اجتماعی و فرهنگی در ترکیه صورت نگیرد مسلماً در درک ریشه‌ها و روندهای سیاسی با دشواری مواجه می‌شویم.

سعی بر این است تا در این نشست با رویکردی اجتماعی و بررسی وضعیت مراجع اجتماعی در ترکیه فهم بهتری از دلایل شکل‌گیری کودتا و عوامل ناکامی آن به دست آوریم. لایه‌های هویتی ترکیه، نقش جماعت‌های طریقتی در ساختار اجتماعی ترکیه، ظرفیت اجتماعی حزب عدالت و توسعه مبتنی بر سنت‌های اجتماعی و فرهنگی ترکیه برای بسیج عمومی و … ازجمله مؤلفه‌هایی است که در این نشست موردبررسی قرار خواهد گرفت. سؤالاتی که در این نشست قرار است به آن‌ها پاسخ داده شود به شرح زیر است:

 1. ساختار اجتماعی و هویتی ترکیه از چه مؤلفه‌هایی برخوردار است؟
 2. وضعیت اجتماعی خصوصاً مراجع اجتماعی در آستانه کودتا چگونه بوده است؟
 3. نقش دین خصوصاً تصوف در ساختار اجتماعی ترکیه چیست؟
 4. حزب عدالت و توسعه از منظر اجتماعی دارای چه پایگاهی است؟ آیا در مقابله با کودتا نقشی مهمی ایفا کرده است؟ اگر نقشی داشت از چه ظرفیت‌هایی برای مقابله با کودتا استفاده کرده است؟
 5. نقش و وزن گولن و جماعت ایشان در ساختار اجتماعی چیست؟
 6. وزن و نقش احزاب و گروه‌های سکولار و لائیک ترکیه در ساختار اجتماعی ترکیه چیست؟
 7. آیا نحوه برخورد اردوغان با کودتاچیان در فعال شدن شکاف‌ها و گسل‌هایی اجتماعی ترکیه تأثیر دارد؟
 8. شرایط فعلی ترکیه به لحاظ اجتماعی چه درس‌آموزی‌هایی برای ایران دارد؟

نشست تخصصی بررسی انتخابات با عنوان «نیمرخ اجتماعی کودتای نافرجام ترکیه»، یازدهمین نشست از سری نشست‌های تخصصی با عنوان «حکمرانی در عمل» است که توسط گروه سیاسی اجتماعی «اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری» برگزار می‌شود.

 

 نکات درباره نشست:

 • نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است. لذا جهت حضور در نشست حتما ثبت‌نام نمایید. فرم دعوت رسمی از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
 • جلسه رأس ساعت مقرر (ساعت ۱۷) آغاز خواهد شد.
 •  حضور خبرنگاران در جلسه به جهت انتشار محتوای جلسه، ممنوع خواهد بود.

حکمرانی در عمل۱۰:جلسه دوم بررسی تحلیلی برنامه ریزی در ایران با تمرکز بر سازمان برنامه و بودجه

 شکل‌گیری برنامه‌ریزی در ایران به دوران پیش از انقلاب اسلامی بازمی‌گردد. پیش از انقلاب اسلامی هفت برنامه توسعه در ایران تدوین شد که زمان اجرای برنامه هفتم توسعه با سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی مواجه شد و عملاً به مرحله اجرا نرسید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز پنج سری از برنامه‌های پنج‌ساله توسعه نگاشته شد و البته در این میان یک سال میان برنامه دوم و سوم فاصله افتاد. لایحه پنج‌ساله ششم نیز به‌تازگی تحویل مجلس شده است. شناخت تاریخچه برنامه‌ریزی و فرازوفرودهای حاکم بر آن خصوصاً از منظر جایگاه سازمان برنامه‌وبودجه، گام مهمی در تحلیل کاستی‌ها و نارسایی‌های برنامه‌ریزی و علی‌الخصوص برنامه‌های توسعه در ایران می‌باشد. ضمن اینکه، با این نگاه نسبت به لایحه فعلی برنامه توسعه نیز می‌توان به نحو واقع‌بینانه‌تری به قضاوت نشست.

البته جایگاه سازمان برنامه‌وبودجه از حیث نقش آن در تدوین و تخصیص بودجه‌های سالانه نیز اهمیت بالایی در اقتصاد ایران دارد. انتقادات زیادی بر عملکرد این سازمان در دوران فعالیتش واردشده است. مروری بر سیر تاریخی این سازمان، روایی و ناروایی این انتقادات را روشن‌تر کرده و دلالت‌های مهمی برای اصلاحات سازمانی موردنیاز فرا روی ما قرار خواهد داد.

نشست تخصصی «بررسی تحلیلی برنامه ریزی در ایران با تمرکز بر سازمان برنامه و بودجه» ، دهمین نشست از سری نشست‌های تخصصی با عنوان «حکمرانی در عمل» است که توسط «اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری» برگزار می‌شود.

 

نکات درباره نشست:
•  نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است لذا جهت حضور در نشست در همین صفحه اقدام به ثبت نام نمایید.
•  جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

 

حکمرانی در عمل۹:بررسی تحلیلی برنامه ریزی در ایران با تمرکز بر سازمان برنامه و بودجه

شکل‌گیری برنامه‌ریزی در ایران به دوران پیش از انقلاب اسلامی بازمی‌گردد. پیش از انقلاب اسلامی هفت برنامه توسعه در ایران تدوین شد که زمان اجرای برنامه هفتم توسعه با سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی مواجه شد و عملاً به مرحله اجرا نرسید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز پنج سری از برنامه‌های پنج‌ساله توسعه نگاشته شد و البته در این میان یک سال میان برنامه دوم و سوم فاصله افتاد. لایحه پنج‌ساله ششم نیز به‌تازگی تحویل مجلس شده است. شناخت تاریخچه برنامه‌ریزی و فرازوفرودهای حاکم بر آن خصوصاً از منظر جایگاه سازمان برنامه‌وبودجه، گام مهمی در تحلیل کاستی‌ها و نارسایی‌های برنامه‌ریزی و علی‌الخصوص برنامه‌های توسعه در ایران می‌باشد. ضمن اینکه، با این نگاه نسبت به لایحه فعلی برنامه توسعه نیز می‌توان به نحو واقع‌بینانه‌تری به قضاوت نشست.

البته جایگاه سازمان برنامه‌وبودجه از حیث نقش آن در تدوین و تخصیص بودجه‌های سالانه نیز اهمیت بالایی در اقتصاد ایران دارد. انتقادات زیادی بر عملکرد این سازمان در دوران فعالیتش واردشده است. مروری بر سیر تاریخی این سازمان، روایی و ناروایی این انتقادات را روشن‌تر کرده و دلالت‌های مهمی برای اصلاحات سازمانی موردنیاز فرا روی ما قرار خواهد داد.

نشست تخصصی «بررسی تحلیلی برنامه ریزی در ایران با تمرکز بر سازمان برنامه و بودجه» ، نهمین نشست از سری نشست‌های تخصصی با عنوان «حکمرانی در عمل» است که توسط «اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری» برگزار می‌شود.

 

نکات درباره نشست:
•  نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است لذا جهت حضور در نشست در همین صفحه اقدام به ثبت نام نمایید.
•  جلسه رأس ساعت مقرر آغاز خواهد شد.

 

حکمرانی در عمل ۸: نقش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در فرآیند سیاست‌گذاری کشور

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نهادی پژوهشی وابسته به مجلس شورای اسلامی ایران است که به عنوان بازوی مشورتی و پژوهشی مجلس از سال ۱۳۷۴ فعالیت می‌نماید. این مرکز در تلاش است تا به دور از جهت گیری‌های سیاسی و به طور مستقل نظرات کارشناسان حوزه‌های مختلف را به نمایندگان جهت تصمیم گیری دقیق‌تر و تخصصی‌تر عرضه کند. مجالسی که چنین تکیه‌گاه‌های علمی و تحقیقاتی سازمان یافته‌ای در اختیار دارند، با مجالسی که نمایندگان‌شان با اتکا به توان علمی و تجربی خود به کارشناسی و تدوین قوانین مبادرت می‌ورزند، در روش و در نتیجه قابل مقایسه نیستند. مجلس شورای اسلامی با درک این ضرورت، مرکز پژوهش‌های خود را بنا نهاده است. تا تصمیم گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های کلان در مجلس شورای اسلامی به صورت روش مند و بر پایهٔ پژوهش‌های کارشناسی صورت بگیرد.

بررسی عملکرد و تأثیر مرکز پژوهش‌ها در فرآیند تصمیم سازی، جهت دهی و سیاست گذاری در کشور برای شناخت عمیق‌تر ظرفیت‌های این نهاد و استفاده از تجارب آن در فرآیند سیاست پژوهی برای سیاست پژوهان و سیاست گذاران بسیار مغتنم است. لذا در این نشست با حضور دکتر سید احسان خاندوری مدیر دفتر اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس به بررسی عملکرد و نقش این نهاد در فرآیند سیاستگذاری کشور می‌پردازیم.

سایر نکات درباره نشست:
•  نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و ظرفیت آن محدود است لذا جهت حضور در نشست در همین صفحه اقدام به ثبت نام نمایید.
•  جلسه رأس ساعت مقرر (ساعت ۱۶) آغاز خواهد شد.

نشست تخصصی «نقش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در فرآیند سیاست‌گذاری کشور» ، هشتمین نشست از سری نشست‌های تخصصی با عنوان «حکمرانی در عمل» است که توسط «اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری» برگزار می‌شود.

حکمرانی در عمل ۷: فرصت‌ها و تهدید‌های توافق بانک مرکزی و FATF

 یکی از موضوعات مناقشه برانگیز در هفته‌های اخیر، مذاکرات و توافق احتمالی بانک مرکزی و FATF بوده است. FATF که مخفف عبارت Financial Action Task Force است، به معنای گروه ویژه اقدام مالی می‌باشد. FATF یک‌نهاد بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ به‌منظور مبارزه با پول‌شویی و شفاف‌سازی درزمینهٔ پول‌شویی برای مواد مخدر شکل گرفت؛ اما با گذر زمان تأمین مالی تروریسم نیز در دستور کار این نهاد قرار گرفت. این گروه ابتدا توسط کشورهای گروه ۷، موسوم به G7 تأسیس شد و در ادامه کشورهای دیگری به عضویت این نهاد درآمدند که در حال حاضر ۳۹ کشور به‌عنوان اعضای اصلی این نهاد شناخته می‌شوند. در سال‌های اخیر، سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی در رابطه با مباحث مربوط به حوزه پول‌شویی به گزارش‌های FATF استناد می‌کنند؛ درنتیجه این نهاد از اهمیت بیشتری نسبت به گذشته برخوردار شده است.

مذاکرات و توافق احتمالی اخیر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با این نهاد می‌تواند فرصت‌ها و تهدیدهای گوناگونی را پیش روی ایران قرار دهد که برای رسیدن به این فرصت‌ها و تهدیدها لازم است تا شناختی قابل‌قبول از سازوکار اجرایی و ساختاری FATF به دست آورد. این رویداد، در راستای بررسی ابعاد مختلف این قضیه و راهکارهای ممکن برای غنا بخشی به تعاملات کشور با FATF و ملزومات توافقات محتمل آتی تدارک دیده‌شده است.

سایر نکات درباره نشست:
•  نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و حداکثر مخاطبان آن ۱۲ نفر خواهد بود. لذا جهت حضور در نشست با مراجعه به سایت اندیشکده به آدرس www.gptt.ir ثبت‌نام نمایید.
•  جلسه رأس ساعت مقرر (ساعت ۱۶) آغاز خواهد شد.
  نشست تخصصی بررسی « فرصت‌ها و تهدید‌های توافق بانک مرکزی و FATF »، هفتمین نشست از سری نشست‌های تخصصی با عنوان «حکمرانی در عمل» است که توسط گروه  اقتصاد سیاسی «اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری» برگزار می‌شود.

حکمرانی در عمل ۶: انتخابات ایرانی

قواعد حاکم بر انتخابات ایران آن‌چنان وابسته به بافتار و زمینه‌های فرهنگی شده است که می‌توان به‌مثابه واژگانی مانند “مدرنیته ایرانی”و “مشروطه ایرانی” از پدیده “انتخابات ایرانی” نیز نام برد. یکی از مهم‌ترین مسائل انتخابات ایرانی چگونگی بهره‌برداری از نظرسنجی‌های ایستا برای تحلیل انتخابات پویا است. انتخابات در ایران به‌اندازه کافی مؤلفه‌های تأثیرگذار برای ایجاد تغییر در افکار و رفتار مردم ایران دارد، با اضافه شدن موج کمپین‌های به وجود آمده در عالم واقع و مجاز رشد این پویایی و پیچیدگی‌ها دوچندان شده است.
 سعی بر این است تا در این نشست به تحلیل انتخابات مجلس دهم و خبرگان پنجم از منظر نسبت نظرسنجی‌ها با امر واقع، چگونگی تحلیل نظرسنجی‌های مبتنی بر بافتار ایران و دینامیک انتخابات، امکان یا امتناع پیش‌بینی نتایج انتخابات و همچنین تأثیر کمپین‌های انتخاباتی خصوصاً کمپین‌های  به وجود آمده در بستر مجازی بر نتیجه انتخابات، راهبردها و تاکتیک‌های جریان‌های سیاسی برای استفاده از فضای مجازی  پرداخته شود. برای این نشست از آقایان دکتر رسول بابایی کارشناس برند سازی و کمپین‌های انتخاباتی و مترجم کتاب “برند سازی نامزد انتخاباتی” و دکتر ابراهیم محسنی عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران و رئیس مرکز پژوهش‌های افکار عمومی و تحولات اجتماعی دانشگاه تهران  دعوت به‌عمل‌آمده است. رویکرد اندیشکده در تحلیل‌های خود نگاه علمی و حرفه‌ای به مقوله سیاست، فارغ از سویه‌ها و مرزبندی‌های سیاسی/جناحی است.

سایر نکات درباره نشست:
•  نشست به‌صورت کاملاً تخصصی برگزارشده و حداکثر مخاطبان آن ۱۲ نفر خواهد بود. لذا جهت حضور در نشست با مراجعه به سایت اندیشکده به آدرس www.gptt.ir ثبت‌نام نمایید. فرم دعوت رسمی از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
•  جلسه رأس ساعت مقرر (ساعت ۱۶) آغاز خواهد شد.
•  برای انتشار گزارش نشست با مدعوین محترم هماهنگی به عمل خواهد آمد و لذا حضور خبرنگاران جهت انتشار محتوای جلسه ممنوع خواهد بود.

نشست تخصصی بررسی انتخابات ۲ با عنوان «انتخابات ایرانی»، ششمین نشست از سری نشست‌های تخصصی با عنوان «حکمرانی در عمل» است که توسط گروه مطالعات سیاسی-اجتماعی «اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری» برگزار می‌شود.

حکمرانی در عمل ۵ : انتخابات و بازتعریف کنشگری و سیاست‌ورزی در ایران

نشست تخصصی بررسی انتخابات ۱ با عنوان « باز تعریف کنشگری و سیاست ورزی در ایران »، پنجمین نشست از سری نشست های تخصصی با عنوان «حکمرانی در عمل» است که توسط گروه مطالعات سیاسی-اجتماعی «اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری» برگزار می شود.
انتخابات برگزار شده در هفتم اسفند ماه از جهات گوناگون دارای ویژگی های خاصی است که مطمح نظر تحلیل گران سیاسی و صاحبان اندیشه در این عرصه  خواهد بود. لذا نیازمند آن است که به بررسی هرچه بیشتر این انتخابات پرداخته شود. سعی بر این است تا در این نشست به تحلیل انتخابات های مجلس دهم و خبرگان پنجم  از منظر فرایند انتخابات، نتیجه انتخابات، تاکتیکها  و راهبردهای جریانات سیاسی در تبلیغات به خصوص نقش شبکه های اجتماعی، عوامل شکست و پیروزی، تحلیل میزان و نحوه  مشارکت و  پراکنش رای مردم، فارغ از احساس شکست یا پیروزی و سوگیرهای مرسوم تحلیگران و کنشگران سیاسی پرداخته شود. برای این نشست از آقایان عباس عبدی و عبدالرضا داوری دعوت به عمل آمده است. رویکرد اندیشکده در تحلیل های خود نگاه علمی و حرفه ای به مقوله سیاست، فارغ از سویه ها و مرزبندیهای سیاسی/جناحی است.

در این نشست  تحلیل موضوعات ذیل مد نظر است:
•  فرآیند انتخابات از دو منظر مردم و جریانات سیاسی
• آینده مجلسین
• آسیب شناسی عملکرد احزاب و جریانات سیاسی
• نقش شبکه های اجتماعی در انتخابات(آیا با تغییر پارادایمی در حوزه تبلیغاتی مواجه شده ایم؟)
• میزان مشارکت و رفتار شناسی رای دهنده گان
• استراتژی های موفق و شکست خورده جریانات سیاسی
• و…

سایر نکات درباره نشست
:
• نشست به صورت کاملا تخصصی برگزار شده و حداکثر مخاطبان آن ۱۵ تا ۲۰ نفر خواهد بود. لذا جهت حضور در نشست اطلاعات نام، نام خانوادگی و رشته تحصیلی خود را به آدرس gptt@gptt.ir   ارسال نمایید. فرم دعوت رسمی از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
• جلسه راس ساعت مقرر (ساعت ۱۴) آغاز خواهد شد.
• محل برگزاری نشست برای ثبت نام کنندگان متعاقبا ارسال خواهد شد.
• برای انتشار گزارش نشست با مدعوین محترم هماهنگی به عمل خواهد آمد و لذا حضور خبرنگاران ممنوع خواهد بود.

حکمرانی در عمل ۴: رویکرد پسابرجامی امریکا و باز طراحی اقتصاد سیاسی ایران

گر چه تاریخچه تعبیر “تحریم هوشمند”، به سال‌های انتهائی منتهی به برجام برمی‌گردد، اما بنا بر شواهد موجود، به نظر می‌رسد اجرای مدل به‌مراتب تکامل‌یافته‌تری از آن را باید در دوران موسوم به پسابرجام انتظار داشت. دورانی که چرخش سیاست‌های تحریمی آمریکا از هدف‌گیری کور کل اقتصاد ایران، به فربه‌سازی کنترل‌شده بخش‌هایی از سیستم سیاسی-اقتصادی کشور و در مقابل تشدید فشار بر سایر بخش‌های عمدتاً ایدئولوژیک و غالباً سرسخت‌تر حاکمیتی تمرکزیافته است.  به گمان برخی تحلیل گران بین‌المللی، برآیند این سیاست‌ها ظاهراً به دنبال بازطراحی مدل نوینی از اقتصاد سیاسی کشور است به‌نحوی‌که تعادل نهایی قدرت، تضمین‌کننده منافع بلندمدت قدرت‌های جهانی در سپهر سیاسی ایران باشد.

در مقابل گروه دیگری از صاحب‌نظران این حوزه، چرخش سیاست‌های تحریمی غرب را فرصتی تاریخی می‌پندارند که می‌توان از هم‌جهتی و پیوند بلندمدت منافع قدرت‌های جهانی و بخشی از حاکمیت و فعالین اقتصادی کشور، امنیت و ثبات بلندمدت ملی را به‌صورت نسبتاً غیرقابل بازگشتی تأمین نمود.

در این جلسه از سلسله نشست‌های “حکمرانی در عمل” اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری، جناب دکتر فؤاد ایزدی استاد دانشگاه تهران و تحلیلگر مسائل آمریکا، ارزیابی و امکان‌سنجی هرکدام از سناریوهای طرح‌شده را با توجه به روند مباحث مطرح در سطوح بالای سیاست‌گذاری ایالات‌متحده و همین‌طور رصد مباحثات و روندهای انتخاباتی کاندیداهای دو حزب اصلی آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران موردبررسی قرار خواهد داد.

توضیحات

 •     برنامه راس ساعت اعلام شده آغاز خواهد شد، بدیهی است حضور به موقع جنابعالی موجب نظم بیشتر جلسه خواهد بود.
 •     در صورت تمایل برای دعوت از افراد دیگر جهت حضور در نشست، لطفا از طریق ادرس ایمیل موجود اطلاع رسانی نمایید.

حکمرانی در عمل۳: آسیب شناسی تبلیغات انتخاباتی در ایران

درباره نشست

تبلیغات یکی از ارکان اصلی انتخابات می باشد که در آن نامزدها سعی می کنند تا با استفاده از این ابزار خود را به بهترین نحو به جامعه مخاطبین معرفی نمایند و از این طریق سبد رای بزرگتری را نصیب خود نمایند. در این میان آسیبهای نیز متوجه صنعت تبلیغات در ایران می باشد که سعی می شود در این نشست به آنها پرداخته شود.

     * سطح بلوغ و حرفه ای شدن تبلیغات انتخاباتی در ایران چه میزان است؟
     * آیا اساسا صنعت “مشاوره سیاسی- انتخاباتی” در ایران شکل گرفته است؟
     * در صورت مثبت بودن پاسخ، تا چه میزان این صنعت هم جهت و در راستا باهداف کلان نظام یا در جهت مخالف ان بر فرایند انتخابات مؤثر بوده است؟
     * مهمترین ویژگیها و خصوصیات فرایند تبلیغات انتخاباتی در ایران با تاکید بر تجارب اخیر چه هستند؟
     * فرایند تبلیغات در ایران تا چه حد با نمونه های بین المللی قابل مقایسه و تطبیق است؟
     * رسانه ها در این فرایند انتخابات در راستای تبلیغات چه کارویژه هایی دارند و چه آسیبهایی بر آنها مترتب است؟
     * نحوه تبلیغات انتخاباتی چه میزان در رادیکال شدن انتخابات و همچنین قطبی شدن فضای اجتماعی موثرند؟
     * تأملات و پیشنهادات سیاستی ناظر به بهینه سازی فرایند تبلیغات انتخاباتی چیست ؟

برای پاسخ به این سوالات در این نشست از نظرات آقای دکتر رسول بابایی استاد دانشگاه و مترجم کتاب «برندسازی نامزد انتخاباتی» و همچنین جناب آقای اسماعیل فلاح خبرنگار و نویسنده کتاب «بررسی تطبیقی مناظره‌های انتخاباتی تلویزیون ایران و انگلستان» استفاده خواهیم کرد.

زمان و مکان

زمان: سه شنبه، مورخ ۲۶ آبان ماه از ساعت ۱۶ الی ۱۸
مکان: ایستگاه مترو دانشگاه شریف، میدان شهید تیموری، بلوار شهید تیموری (به سمت بزرگراه شیخ فضل الله)، کوچه شهید لطفعلی خانی، پلاک ۴۰، واحد ۱، اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاستگذاری

توضیحات

برنامه راس ساعت اعلام شده آغاز خواهد شد، بدیهی است حضور به موقع جنابعالی موجب نظم بیشتر جلسه خواهد بود.
در صورت تمایل برای دعوت از افراد دیگر جهت حضور در نشست، لطفا از طریق ادرس ایمیل موجود اطلاع رسانی نمایید.

حکمرانی در عمل۲: آسیب شناسی سیاست‌گذاری فرهنگی در ایران

دومین نشست تخصصی«حکمرانی در عمل»  با عنوان آسیب شناسی سیاست‌گذاری فرهنگی در ایران روز سه شنبه، مورخ ۱۳ بهمن ماه در اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاستگذاری با حضور دکتر بنیانیان، برگزار خواهد شد.

حکمرانی در عمل ۱: فرامتن برجام

درباره جلسه

فرض اصلی بر این است که برجام به عنوان نقطعه عطف تاریخ جمهوری اسلامی ایران علاوه بر ابعاد درون متنی که بیشتر فنی و حقوقی است ابعاد اجتماعی و فرهنگی هم خواهد داشت. مبتنی بر فراتحلیل برجام، ساخت اجتماعی و فرهنگی آینده ایران دستخوش تغییرات و تحولات عمیقی خواهد شد. یکی از مهم ترین مسائلی که در آینده نزدیک با آن مواجه خواهیم شد مقوله عرفی شدن است. منظور از عرفی شدن در یک بیان عام، فرایندی است که طی آن، موقعیت و اهمیت دین، نزدِ فرد و در عرصه‌ی اجتماع کاهش می‌یابد و برداشت‌هایی صرفاً دنیوی از تعالیم و غایت‌های دینی غالب می‌گردد. در این جلسه بر آنیم تا تاثیر برجام بر فرایند عرفی شدن در ایران را با حضور دکتر شجاعی زند مورد بررسی و واکاوی قرار دهیم.

لذا از شما دعوت می شود تا با حضور در این نشست علمی بر غنا بیشتر آن بیافزایید.

درباره سخنران

دکتر علیرضا شجاعی زند  استاد دانشگاه تربیت مدرس و از اساتید برجسته در حوزه جامعه شناسی دین است. دکتر شجاعی زند مطالعات و تألیفات بسیاری را در موضوع عرفی شدن به انجام رسانیده است که در خصوص می توان به کتابهای ایشان نظیر « دین، جامعه و عرفی شدن »، « عرفی شدن در تجربه مسیحی و اسلامی »‌، « عرفی‌شدن در غرب مسیحی و شرق اسلامی »‌و مقالاتی مانند «مسیرهای محتمل در عرفی شدن ایران» اشاره کرد.

زمان بندی جلسه

 1. قرائت قرآن کریم
 2. خیرمقدم و معرفی اندیشکده توسط دکتر امامیان ۵ دقیقه
 3. طرح مساله و معرفی مدعو جلسه توسط آقای انتظاری دبیر جلسه: ۵ دقیقه
 4. سخنرانی دکتر شجاعی زند: ۷۰ دقیقه
 5. پرسش و پاسخ: ۳۰ دقیقه

زمان و مکان

زمان: سه شنبه، مورخ ۲۶ آبان ماه از ساعت ۱۳ الی ۱۵

مکان: ایستگاه مترو دانشگاه شریف، میدان شهید تیموری، بلوار شهید تیموری (به سمت بزرگراه شیخ فضل الله)، کوچه شهید لطفعلی خانی، پلاک ۴۰، واحد یک، اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری

توضیحات

 

برنامه راس ساعت اعلام شده آغاز خواهد شد، بدیهی است حضور به موقع جنابعالی موجب نظم بیشتر جلسه خواهد بود.

در صورت تمایل برای دعوت افراد دیگر، لطفا از طریق ادرس ایمیل موجود اطلاع رسانی نمایید.