بانک مرکزی در بخشنامه‌ای نسخه جدید آیین‌نامه تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط را بازنگری و به شبکه بانکی ابلاغ کرد. اشخاص مرتبط، اشخاص حقیقی و حقوقی هستند که به نحوی از انحاء نظیر داشتن روابط شخصی، مالکیتی، مدیریتی و نظارتی بتوانند به‌طور مستقیم و یا غیرمستقیم بر تصمیم‌گیری‌های بانک اثر بگذارند. طبق آیین‌نامه جدید، برخی از مصادیق اشخاص مرتبط عبارت‌اند از:

  1. مدیران بانک مشتمل بر مدیرعامل، اعضای هیئت‌مدیره، قائم‌مقام مدیرعامل و سایر اعضای هیئت عامل
  2. حسابرس مستقل (اعم از موسسه حسابرسی و سریک مسئول کار) و بازرس قانونی
  3. هر شخص حقیقی و اعضای خانواده وی (پدر، مادر، همسر و فرزندان) که منفردا یا جمعاً مالکیت ۵ درصد از سهام بانک را دارا باشند (در آیین‌نامه قبلی حداقل ۱ درصد بود).
  4. پدر، مادر، همسر و فرزندان موارد الف و ب.
  5. شخص حقوقی (شرکت، موسسه انتفاعی و غیرانتفاعی و …) که اشخاص مرتبط فوق در آن پست مدیریتی (مدیرعامل، عضو هیئت‌مدیره، قائم‌مقام مدیرعامل و هیئت عامل) داشته باشند.

مهم‌ترین موارد تغییرات در این آیین‌نامه نسبت به آیین‌نامه قبلی را می‌توان به شرح زیر برشمرد:

  • مستثنی نمودن مشارکت حقوقی و سرمایه‌گذاری مستقیم از مصادیق تسهیلات. به‌بیان‌دیگر، بانک‌ها می‌توانند به مرتبطین خود خارج از ضوابط مقرر در این آیین‌نامه در قالب عقود مشارکت حقوقی و سرمایه‌گذاری مستقیم تسهیلات اختصاص دهند.
  • افزایش حد احراز اشخاص حقیقی و حقوقی به‌واسطه رابطه سهامداری با مؤسسه اعتباری در مصادیق اشخاص مرتبط از ۱ درصد به ۵ درصد.
  •  تعریف صریح‌تر و واضح‌تر حسابرس مستقل به‌عنوان شخص مرتبط، به‌منظور مرتفع نمودن ابهامات موجود دراین‌ارتباط. این تغییر نکته مثبتی است که تا حد زیادی مانع سوءاستفاده و تبانی حسابرس مستقل و مدیران بانک خواهد شد.
  •  تغییر مبنای محاسبه حدود فردی و جمعی تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط از «مجموع سرمایه پرداخت‌شده و اندوخته‌ها» به «سرمایه پایه» و افزایش حد فردی و جمعی تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط به ترتیب از ۱٫۴۳٪ و ۲۵٪ مجموع سرمایه پرداخت‌شده و اندوخته‌ها به ۳٪ و ۴۰٪ سرمایه پایه
  • حذف قیمت تمام‌شده سهام از محاسبات مربوط به حدود فردی و جمعی تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط در راستای افزایش ظرفیت اعتباری به اشخاص مرتبطی که بانک یا مؤسسه اعتباری غیر بانکی در سهام آن‌ها سرمایه‌گذاری نموده است.

آیین‌نامه تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.