ششمین جلسه آموزشی داخلی: چگونه یک متن سیاستی اثرگذار بنویسیم

ششمین جلسه از سلسله جلسات آموزشی به‌منظور ارتقاء کیفی تحلیلگران اندیشکده در۱۷ شهریورماه ۹۵ برگزار شد. در این جلسه آقای دکتر خاندوزی به ارائه مطالبی پیرامون نوشتن یک متن سیاستی اثرگذار پرداختند. آقای دکتر خاندوزی اکنون مدرس دانشگاه و عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مدیر دفتر اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی هستند.

در ابتدا جلسه به تفاوت یک گزارش سیاستی با گزارش غیر سیاستی پرداخته شد. سپس به معرفی انواع گزارش‌های سیاستی بر اساس مخاطب پرداخته شد. در ادامه در مورد آن نوع از گزارش سیاستی که برای تصمیم سازها و سیاست‌گذاران نوشته می‌شود بحث شد و به ارکان اصلی آن پرداخته شد.

آقای دکتر خاندوزی در ادامه جلسه بر روی گزارش سیاستی تحلیلی که ناظر به تصمیم سازها و با دید کاربردی نوشته می‌شود تمرکز کردند و به‌صورت مفصل نکات و مراحل نوشتن این نوع گزارش را به‌صورت واضح و کاربردی شرح دادند.

بعد از توضیح کامل مراحل نوشتن یک گزارش سیاستی اثرگذار، ایشان پیشنهاد کردند که هرکدام از افراد حاضر در جلسه یک گزارش سیاستی را که تاکنون نوشته‌اند را دوباره طبق روش گفته‌شده بنویسند تا خود افراد به تفاوت کار پی ببرند.

در انتهای جلسه پرسش و پاسخ صورت گرفت و در راستای سؤالات، مدیر دفتر اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به توضیح چند نمونه از تجربیات خود در مورد نوع نوشتن و ارائه‌های خود برای نمایندگان مجلس و بازخورد و تأثیر هرکدام از آن‌ها پرداختند که برای حضار جلسه بسیار مفید و جذاب بود.

2 پاسخ
  1. مصطفی اسدزاده
    مصطفی اسدزاده گفته:

    سلام. اسدزاده هستم دانشجوی دکتری سیاستگذاری فرهنگی پژوهشکده مطالعات فرهنگی وزارت علوم. چگونه می توانم به مستندات این جلسه دسترسی پیدا کنم؟ حتما این جلسه حتما مفید و قابل استفاده خواهد بود. ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.