رشته اقتصاد رفتاری در محیط‌های دانشگاهی

بسیاری از دوستان پرسیده‌اند که آیا در ایران رشته اقتصاد رفتاری داریم یا خیر؟ متأسفانه این رشته در ایران وجود ندارد، اما این رشته در مقاطع ارشد و دکتری در بسیاری از کشورهای دنیا شامل امریکا، انگلیس، آلمان، هلند، نروژ، استرالیا، اتریش، کانادا، فرانسه، ایتالیا، سوئد، سوئیس، اسرائیل و سنگاپور تدریس می‌گردد.

رشته اقتصاد رفتاری در تلفیق با رشته علوم اعصاب (نوروساینس) نیز رشته‌ای دیگر را با عنوان نورواکانامیکس (#neuroeconomics) ایجاد کرده که در بسیاری از کشورهای دنیا تدریس می‌شود.

این رشته‌ها ازآنجاکه تلفیقی از رشته‌های روانشناسی، نوروساینس و اقتصاد هستند، در زیرشاخه رشته‌های مرتبط با علوم تصمیم‌گیری و علوم رفتاری نیز قرار می‌گیرند. در بسیاری از کشورها یک آزمایشگاه نیز به‌عنوان آزمایشگاه علوم رفتاری در نظر گرفته‌شده که محققان در آنجا به انجام تحقیقات آزمایشگاهی می‌پردازند.

باوجود عدم وجود این زیرشاخه در ایران، آزمایشگاه رفتاری به همت چند تن از اساتید و دانشجویان، در دانشگاه صنعتی شریف تأسیس‌شده است که به محققان کمک می‌کند تا محیط مناسبی را برای انجام پژوهش‌های خود داشته باشند.

افرادی که در ایران در حوزه اقتصاد رفتاری فعالیت می‌کنند “احتمالاً” به تعداد انگشتان دو دست هم نمی‌رسند، بااین‌حال فعالیت‌هایی برای جذب علاقه‌مندان تا چند وقت دیگر صورت می‌گیرد که اطلاعات آن متعاقباً در این کانال اعلام خواهد شد.


در پی‌دی‌اف پایین، اطلاعاتی برای علاقه‌مندان به این رشته شامل تاریخچه‌ای از اقتصاد رفتاری، مهم‌ترین فعالیت‌هایی که تاکنون انجام‌شده، نام دانشگاه‌ها و رویدادهای مهم آمده است.

راهنمای اطلاعاتی در رشته اقتصاد رفتاری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.